Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Polacy nie będą zachwyceni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.03.2024 14:57

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy? Polacy nie będą zachwyceni

Kalendarz, dłoń, długopis
Fot. Freepik/rawpixel.com

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Przed Niedzielą Wielkanocną obchodzona jest również Wielka Sobota i Wielki Piątek, kiedy to w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Dla wiernych z pewnością jest to ważny dzień, ale czy również jest on wolny od pracy? 

Kiedy wypada Wielkanoc w 2024?

W polskim kalendarzu dni wolnych mamy święta stałe, czyli takie, które wypadają zawsze w te same dni oraz święta ruchome, których data co roku jest inna i jest to na przykład Wielkanoc. W tym roku przypada na końcówkę marca, a dokładniej na 31 marca. Dokładnie tego samego dnia będziemy zmieniać czas z zimowego na letni. Wielki Poniedziałek z kolei zbiegnie się z świętem Prima Aprilis, Wielką Sobotę będziemy obchodzić 30 marca, a Wielki Piątek - 29 marca.

Biedronka znów zaskakuje. Taki dopisek widnieje na paragonach

Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

Wielki Piątek to bardzo ważne święto dla wszystkich wiernych. Tego dnia bowiem w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jeśli więc katolicy będą chcieli celebrować, to będą musieli uwzględnić to w swoim grafiku, bowiem Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy. Ostatnio pojawił się pewien pomysł związany z tym właśnie świętem, którego wprowadzenie z pewnością ucieszyłoby większość Polaków.

Zobacz także: Mało znana ulga podatkowa. Można odliczyć nawet 840 złotych

Padła propozycja dodatkowych dni wolnych dla Polaków

Jakiś czas temu związkowcy przedstawili pewien rewolucyjny pomysł związany z kalendarzem dni wolnych. Zaproponowali bowiem, żeby Wielki Piątek oraz Wigilia były dniami ustawowo wolnymi od pracy. W wielu dużych polskich firmach takie rozwiązanie jest już praktykowane i Polacy mogą odpoczywać właśnie w te dwa konkretne dni. Z pewnością taki pomysł byłby korzystny dla wielu pracowników, gdyż najnowsze dane OECD wskazują, że Polska znalazła się w czołówce europejskich krajów, w których obywatele pracują najdłużej.