Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie weźmiesz paragonu i będziesz miał kłopoty. Wydano pilne ostrzeżenie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.03.2024 08:10

Nie weźmiesz paragonu i będziesz miał kłopoty. Wydano pilne ostrzeżenie

pieniądze, paragon
Fot.: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Odchodząc od kasy fiskalnej w sklepie, lepiej weź ze sobą paragon. Pozostawienie go na ladzie może wiązać się ze sporymi nieprzyjemnościami. Wydanie dowodu zakupu z konkretnymi danymi jest obowiązkiem sprzedawcy. Ministerstwo Finansów ostrzega przed bagatelizowaniem tej sprawy.

Płacąc za zakupy, koniecznie zabierz z kasy paragon

Klienci robiący zakupy bardzo często nie zwracają uwagi na paragony fiskalne. Najczęściej mały wydruk z kasy pobierany jest od sprzedawcy podczas robienia zakupów odzieżowych, gdyż przewidywana jest opcja skorzystania z opcji zwrotu lub reklamacji.

Ministerstwo Finansów ostrzega jednak, by nawet w sklepach spożywczych nie zapominać o braniu paragonu. Polacy nawet nie wiedzą, że pozostawienie małego kawałka papieru przy kasie lub wyrzucenie go w nieodpowiednim miejscu może zakończyć się sporymi problemami.

Nowe 500 plus dla emerytów od marca. Skorzysta więcej osób

Paragon fiskalny zawiera ważne dane

Resort finansów prowadzi specjalną akcję “weź paragon”. Eksperci tłumaczą tam, że prawidłowy paragon fiskalny jest m.in. właściwie oznaczony, posiada nie tylko adres sklepu, numer NIP, wartość zapłaconego podatku i należność uiszczoną w kasie, ale także wyszczególnia dokładny dzień i datę dokonanego zakupu.

ZOBACZ: Płatne kasy samoobsługowe. Ta sieć już zaczęła pobierać opłaty

Branie paragonu fiskalnego ze sklepu niesie ze sobą sporo korzyści. Główną z nich jest to, że wydanie dowodu zakupu przez sprzedawcę jest fakt pewności, iż działa on legalnie i odprowadza do budżetu państwa należny podatek od sprzedawanych produktów. Pieniądze to jednak nie wszystko. - Możesz też sprawdzić dane sprzedawcy, kwotę zapłaconej należności i łatwiej złożyć reklamację - tłumaczy Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie.

Niemniej poza korzyściami, resort zwraca również uwagę na zagrożenia płynące z braku paragonu w ręce klienta. Pojawiło się również pytanie dotyczące tego, czy w momencie, gdy klient nie weźmie paragonu fiskalnego, grozi mu kara?

Brak paragonu może prowadzić do nadużyć

Czy klient, który nie weźmie paragonu fiskalnego, może zostać ukarany? Ministerstwo Finansów nie pozostawia złudzeń i jasno wskazuje, że przepisy nie przewidują takiej możliwości. Kara i konsekwencje grożą natomiast sprzedawcy niewydającemu dowodu zakupu. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dane zawarte na małym skrawku papieru otrzymywanym po sfinalizowaniu transakcji mogą stać się źródłem problemów, gdy trafią w niewłaściwe ręce.

ZOBACZ: ZUS masowo kontroluje Polaków. Wiemy, co sprawdzają urzędnicy

Pozostawiony paragon może być wykorzystany do nadużyć - alarmuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Co to oznacza? Paragon zostawiony przy kasie w sklepie może zostać wykorzystany do wyłudzania pieniędzy poprzez wprowadzanie w kasę fikcyjnych zwrotów zakupionych towarów. Klient może nawet nie wiedzieć, że jego dowód zakupu został wykorzystany.

Źródło: ministerstwo finansów