Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Duże zmiany dla Polaków od 1 kwietnia. Pacjenci odetchną z ulgą
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.03.2024 20:49

Duże zmiany dla Polaków od 1 kwietnia. Pacjenci odetchną z ulgą

Lekarz
Fot. Freepik/pressfoto

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.

Resort zdrowia przekazał dobre wieści

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 14 marca resort zdrowia przekazał fantastyczne wieści dla wszystkich Polaków. Szefowa resortu, Izabela Leszczyna oraz wiceminister, Maciej Miłkowski zapowiedzieli, że szykują się wielkie zmiany w lekach refundowanych. Okazuje się bowiem, że przygotowana została nowa lista, a Ministerstwo Zdrowia zauważa, że jest ona rekordowa. Tylu modyfikacji na jednej liście nie było jeszcze w żadnym zestawieniu. 

Zobacz także: Poprawiła błąd po 14 sekundach. Skarbówka była bezlitosna, zapłaci 10 tys. zł

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Nawet ZUS był zaskoczony

Już od 1 kwietnia ważne zmiany dla pacjentów

Warto wspomnieć, że w tym roku wprowadzono już jedną taką listę, ale nie była ona aż tak pokaźna. Jak poinformowano na konferencji, zmiany mają wejść w życie już wkrótce, a dokładniej zaczną obowiązywać od 1 kwietnia bieżącego roku. Projekt nowej listy leków refundowanych będzie można znaleźć na stronie resortu zdrowia.

To druga lista w tym roku, ale pierwsza tak bogata. Pobiliśmy rekord, mamy 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dedykowanych dla chorób onkologicznych, 26 dla chorób nieonkologicznych, w tym 8 dla chorób rzadkich  - poinformowała szefowa resortu zdrowia.

Będą nowe leki na liście refundowanej

Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski podczas konferencji przekazał, że od 1 kwietnia refundacja będzie dotyczyła leczenia pacjentów onkologii, onkologii ginekologicznej, kardiologii, a także osób, które chorują na rzadkie choroby, takie jak chociażby SMA. 

Minister Izabela Leszczyna wspomniała także o wprowadzeniu tzw. list polskich leków. Znajdą się na nich między innymi leki wyprodukowane w naszym kraju lub te, które zawierają substancję czynną pochodzącą z Polski.

Tagi: NFZ leki zdrowie