Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Hołownia ostro o nowym podatku. ”To się w głowie nie mieści”
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.03.2024 23:00

Hołownia ostro o nowym podatku. ”To się w głowie nie mieści”

Szymon Hołownia
Fot. East News/Piotr Molecki

Szymon Hołownia ostro skomentował reformę, która miała wprowadzić niekorzystny dla wielu Polaków podatek. To ważna kwestia przede wszystkim dla kierowców. Reforma ostatecznie nie wejdzie w życie?

Nowy podatek jeszcze w tym roku?

Jeszcze za kadencji poprzedniego rządu do Krajowego Planu Odbudowy (KPO) trafiła reforma wprowadzająca podatek od posiadania samochodów spalinowych. Nowe przepisy miały przyczynić się do ograniczenia liczby takich pojazdów i tym samym obniżyć poziom zanieczyszczeń. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, podatek miałby wejść w życie jeszcze w tym roku.

Zielony Ład? Tak, ale dla ludzi, metodą zachęt, a nie nakazów i zakazów — napisał w serwisie X Marszałek Sejmu.

Opłata miała zostać wprowadzona jako jednorazowa, jednak z planem przekształcenia jej w coroczną od 2026 roku.

Nowe przepisy już działają. 22-latek poniesie surowe konsekwencje

Nowy rząd, nowy KPO

Wygląda jednak na to, że z podatku nici. Szymon Hołownia, tak jak wcześniej zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zadeklarował zamiar wycofania się z wprowadzenia takiej opłaty. Byłoby to kolejne nowe rozwiązanie rządu, tym razem wprowadzone z wyprzedzeniem.

To z pewnością dobra informacja dla właścicieli samochodów spalinowych. Nasuwa się jednak pytanie, czy w związku z brakiem ”nakazów i zakazów” będą jakieś ”zachęty”? Trudno oczekiwać, by sprawa Zielonego Ładu w kwestii samochodów spalinowych stanęła w miejscu.
 

Hołownia ostro o nowym podatku

Wpis Marszałka Sejmu na danym Twitterze nie pozostawia wątpliwości co do jego nastawienia do reformy.

To się w głowie nie mieści, że PiS wpisał do KPO podatek od posiadania samochodów spalinowych. Tego podatku nie będzie dzięki ministrom Polski 2050.

Jak poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej, punkt dotyczący podatku ma zostać wykreślony z listy zakładanych reform przy okazji renegocjacji polskiego.

źródło: business insider