Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dostaniesz pieniądze na wynajem mieszkania. Niektórym należy się ponad 3 tys. zł
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2024 08:18

Dostaniesz pieniądze na wynajem mieszkania. Niektórym należy się ponad 3 tys. zł

pieniądze
Fot.: materiały własne redakcji

Część osób może ubiegać się o specjalną pomoc finansową przy wynajmowaniu mieszkania. Pieniądze, jakie można dostać, nie są małe, gdyż w niektórych przypadkach sięgają nawet ponad 3000 zł. Zanim złożysz wniosek, sprawdź warunki, które regulują to, komu należy się wsparcie na wynajęcie mieszkania. Ten przywilej należy się bowiem konkretnej grupie obywateli.

Dostaniesz od państwa pieniądze na wynajem mieszkania

Wynajęcie mieszkania w dobrej cenie jest teraz marzeniem wielu Polaków. Część z nich może ubiegać się o wsparcie w pokryciu kosztów tego procesu. Kwota, jaką można otrzymać, nie jest jednak stała i maleje wraz z upływem czasu.

Warunki stawiane przed osobami ubiegającymi się o pieniądze na wynajem mieszkania są bardzo konkretne. Ta forma wsparcia przysługuje tylko i wyłącznie osobom z niepełnosprawnościami. Co więcej, dofinansowanie kosztów zamieszkania w danym mieście jest możliwe w przypadku, gdy ubiegający się o pomoc szuka pracy. Na czym polega specjalny program "Samodzielność-Aktywność-Mobilność Mieszkanie dla Absolwenta”?

Masz kartę Moja Biedronka? Musisz o tym wiedzieć

Pieniądze na czynsz będą sukcesywnie spadać

Konkretne warunki dotyczące możliwości otrzymania pieniędzy na wynajem mieszkania wyszczególnione są na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Urzędnicy wyjaśniają, że wsparcie finansowe otrzymać można na wszystkie koszty zawarte w umowie wynajmu.

ZOBACZ: Pojedziesz na urlop i szef dodatkowo ci za to zapłaci. Zbliża się świetna okazja

Pieniądze, jakie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku można otrzymać, nie są małe. Kwota przyznana początkowo jest najwyższą możliwą formą wsparcia. Wraz z biegiem czasu jest ona zmniejszana. Tylko przez dwa pierwsze lata korzystania z programu beneficjent otrzymuje pełne pokrycie wartości czynszu. W okresie między 2 a 4 rokiem pobierania pomocy finansowej kwota wsparcia zmniejszana jest do 70 proc. Natomiast między 43. a 60. miesiącem korzystania z programu państwo pokryje jedynie 40 proc. kosztów wynajmu mieszkania.

Jakie są warunki ubiegania się o pieniądze na wynajem mieszkania?

Wyliczenia Dziennika Gazety Prawnej pokazują, na jakie pieniądze liczyć może osoba z niepełnosprawnością ubiegająca się o pomoc finansową w kwestii wynajmu mieszkania. W I kwartale 2024 r. szukając mieszkania i pracy we Wrocławiu, państwo wypłaciłoby osobie uprawnionej 2429 zł. Natomiast aż 3297 zł otrzymałaby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.

ZOBACZ: Urząd oferuje darmowe sprzątanie. Nowy program to hit wśród emerytów

Komu należy się pomoc w pokryciu kosztów wynajmu? Warunki są konkretne. Oto one:

  • konieczne jest złożenie oświadczenia o poszukiwaniu pracy lub samo rozpoczęcie pracy,
  • należy złożyć oświadczenie ze wskazaniem, iż osoba ubiegająca się o pieniądze w ramach programu, nie mieszka w miejscowości pracy,
  • PFRON wymaga bycie absolwentem szkoły podstawowej, ponadpodstawowej, lub szkoły wyższej i musi być ona ukończona 3 lata przed złożeniem wniosku o przyznanie wsparcia finansowego,
  • wymagane jest posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu narządu słuchu.

Źródło: dziennik gazeta prawna