Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy dostaną dodatkowe 240 zł. Jest tylko jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.04.2024 14:30

Polacy dostaną dodatkowe 240 zł. Jest tylko jeden warunek

portfel, ręce
Fot. Pixabay/JESHOOTS-com

W najbliższym czasie ponad 2 miliony Polaków otrzyma dopłatę roczną w wysokości 240 złotych, a na konta niektórych osób już wpłynęły dodatkowe pieniądze. Na dopłatę mogą liczyć osoby, które spełnią jeden konkretny warunek.

PPK to sposób oszczędzania na emeryturę

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to taki program, w którym państwo i pracodawca dokładają się do prywatnych oszczędności pracownika. To jeden ze sposobów oszczędzania na swoje przyszłe świadczenie emerytalne. 

Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolne, ale jeśli pracodawca dołączy do programu, to każdy pracownik zostanie automatycznie do niego przypisany. 

Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Dopłata roczna dla ponad 2 mln Polaków

Uczestnicy PKK mogą liczyć na dopłatę roczną w wysokości 240 złotych. Polski Fundusz Rozwoju przekazał instytucjom finansowym zarządzającymi Pracowniczymi Planami Kapitałowymi ponad 497 milionów złotych na dopłaty dla uczestników za 2023 rok.  

Mamy kolejny rekord, zarówno jeśli chodzi o liczbę uprawnionych do dopłaty rocznej, jak i kwotę, która zostanie przekazana na ten cel - informował jakiś czas temu prezes PFR, Robert Zapotoczny. 

Takie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dopłatę roczną

Należy pamiętać, że uczestnicy programu mogą otrzymać tylko jedną dopłatę roczną, nawet jeśli posiadają w PPK kilka rachunków. Pieniądze zostaną przelane na konta Polaków do 15 kwietnia, choć mogą zostać przekazane nieco wcześniej.  

Co ważne, dopłata roczna przysługuje tylko tym uczestnikom programu, którzy spełnili odpowiedni warunek. Na rachunku lub rachunkach w PKK muszą się znaleźć wpłaty w wysokości co najmniej 890,82 zł. W przypadku korzystania z obniżonej wpłaty podstawowe, kwota ta powinna wynosić minimum 222,71 zł.