Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tak podniesiesz swoją emeryturę. Sposób jest banalnie prosty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.04.2024 15:00

Tak podniesiesz swoją emeryturę. Sposób jest banalnie prosty

Seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Wielu seniorów narzeka na wysokość swojej emerytury. Jak się okazuje, istnieje rozwiązanie dla takich osób. Emeryci, którzy już pobierają swoje świadczenie, mogą w prosty sposób je podwyższyć. Przedstawiamy szczegóły. 

Wysokość emerytury zależy od wielu czynników

Wysokość comiesięcznego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zależy od wielu różnych czynników. Emerytura jest wyliczana na podstawie składek na ubezpieczenie emerytalne, które znalazły się na indywidualnym koncie w ZUS. Znaczenie ma także okres opłacania składek, czyli to, jak długo pracujemy. ZUS bierze pod uwagę między innymi także tzw. tablice dalszego średniego trwania życia, które są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. 

Tyle wynosi limit płatności gotówką w 2024 r. Wiadomo, kogo dotyczy

Wiele osób nie rezygnuje z pracy na emeryturze

Jak zauważa portal “WP Finanse”, coraz więcej seniorów decyduje się na kontynuowanie pracy po przejściu na emeryturę. Najnowsze dane wskazują, że pod koniec ubiegłego roku liczba pracujących emerytów wynosiła 854 tys. Dla porównania, na koniec 2011 r. liczba ta była aż o 58 procent niższa. Jak się okazuje, aktywność zawodowa podczas pobierania świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może się okazać bardzo dobrym pomysłem, dzięki któremu seniorzy sporo zyskają.

W ten sposób można podnieść swoją emeryturę

Okazuje się, że kontynuowanie aktywności zawodowej podczas pobierania emerytury może sprawić, że comiesięczne wypłaty będą o wiele wyższe. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tylko rok pracy podnosi emeryturę o 10-15 procent. “Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że kilka kolejnych lat zatrudnienia spowoduje, że świadczenie się podwoi. Jeśli więc mamy możliwości zdrowotne, powinniśmy zastanowić się nad kontynuowaniem pracy na emeryturze. 

Zobacz także: Padła główna wygrana w Lotto. Wiemy gdzie i ile pieniędzy dostanie szczęśliwiec