Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 330 zł dla części Polaków. Komu należą się pieniądze?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.04.2024 13:17

Dodatkowe 330 zł dla części Polaków. Komu należą się pieniądze?

pieniądze
Fot. materiały własne

Część nauczycieli ma możliwość skorzystania ze specjalnego dodatku finansowego. Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest jednak spełnienie konkretnych warunków i posiadanie odpowiedniego zaświadczenia. Kto konkretnie może ubiegać się o dodatek? Wyjaśniamy.

Komu należą się dodatkowe pieniądze?

Specjalny dodatek finansowy należy się osobom, które nauczały w wyjątkowo ciężkich warunkach. Chodzi tutaj dokładnie o nauczycieli prowadzących tajne nauczanie w czasie okupacji. Dodatkowe pieniądze są wypłacane w formie świadczenia uzupełniającego do emerytury czy renty. ZUS przyznaje wsparcie, jeśli ktoś prowadził działania edukacyjne nie tylko w Polsce, ale także w przypadku nauczania języka polskiego w polskich szkołach na terenie III Rzeszy Niemieckiej i byłego Wolnego Miasta Gdańska. 

Zobacz także: Padła główna wygrana w Lotto. Wiemy gdzie i ile pieniędzy dostanie szczęśliwiec

Tyle wynosi limit płatności gotówką w 2024 r. Wiadomo, kogo dotyczy

Ile wynosi dodatek dla nauczycieli?

Nauczyciele mogą liczyć na wypłatę wsparcia w wysokości 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które obowiązywało w kwartale przed wprowadzeniem podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych. Jak wyliczył portalsamorzadowy.pl, aktualnie w ramach tego świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 330,07 złotych. Taka stawka obowiązuje od 1 marca 2024 roku. Trzeba pamiętać, że prawo do dodatku zostanie przyznane tylko i wyłącznie tym osobom, które posiadają specjalne zaświadczenie. 

Aby otrzymać dodatek, trzeba złożyć wniosek

Wszyscy nauczyciele, którzy nauczali w wyjątkowo trudnych warunkach i chcieliby pobierać dodatek do emerytury, powinni złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można zrobić to przez internet, za pośrednictwem pełnomocnika lub osobiście w jednostce ZUS

Sam wniosek nie zapewnia jednak przyznania prawa do wypłaty świadczenia. Trzeba bowiem posiadać jeszcze specjalne zaświadczenie z kuratorium oświaty, które należy dołączyć do wniosku. Dokument ten ma potwierdzać, że dana osoba faktycznie nauczała podczas okupacji.