Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz takie banknoty w portfelu? Są warte fortunę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.04.2024 08:34

Masz takie banknoty w portfelu? Są warte fortunę

pieniądze
Fot. materiały własne

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że posiada w swoim portfelu banknoty warte fortunę. Kolekcjonerzy zwracają uwagę na szczegół, który dla większości społeczeństwa nie ma żadnego znaczenia. Chodzi tutaj o numery seryjne. Za gotówkę z nietypowymi kombinacjami liczb możemy dostać pokaźną sumę. 

Numery seryjne na banknotach mają znaczenie

Wszystkie banknoty posiadają swój numer seryjny składający się z dwóch liter i siedmiu cyfr. Jest to szczegół, na który większość ludzi na co dzień nie zwraca uwagi, ale okazuje się, że możemy dzięki niemu sporo zarobić. Jeśli gotówka posiada nietypową kombinację liczb, jej wartość gwałtownie wzrasta. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić naprawdę pokaźne sumy za takie wyjątkowe banknoty. Warto więc sprawdzić, czy nie posiadamy w swoich portfelach pieniędzy z nietypowym numerem seryjnym. 

Zobacz także: Padła główna wygrana w Lotto. Wiemy gdzie i ile pieniędzy dostanie szczęśliwiec

To koniec abonamentu RTV? Ma go zastąpić nowa opłata

Takie banknoty mogą być warte fortunę

Kolekcjonerów interesują między innymi banknoty z numerami seryjnymi, w których występuje radar. Oznacza to, że liczba czytana od początku i od końca jest taka sama. Jak podaje “Interia Biznes”, w jednym z ogłoszeń wystawiono na sprzedaż 10 zł z numerem seryjnym BY3069603 w cenie 190 zł. 

Sporo warte mogą być także banknoty z liczbą 666 w numerze seryjnym, a także te egzemplarze, na których widnieje ułożenie cyfr w odpowiedniej kolejności, np. 1234567. Jeśli znajdziemy w swoim portfelu gotówkę z nietypową kombinacją liczb, powinniśmy pamiętać, że będą nią zainteresowani tylko kolekcjonerzy. Warto wówczas pomyśleć o wystawieniu jej na akcji internetowej.

Kolekcjonerzy płacą pokaźne sumy za banknoty z takimi numerami

W numerze seryjnym ogromne znaczenie mają nie tylko cyfry, ale także i litery. Przykładowo, numer rozpoczynający się od “AA” lub “AB” oznacza, że gotówka była drukowana w Wielkiej Brytanii, na początku denominacji w połowie lat 90. Wówczas wartość takiego banknotu wzrasta nawet kilkudziesięciokrotnie. 

Kolekcjonerzy najwięcej zapłacą jednak za gotówkę, której numer seryjny składa się tylko z jednej cyfry, czyli np. 1111111. W takim przypadku banknot o nominale 100 zł może zostać sprzedany nawet za kilka tysięcy złotych.