Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci nawet 3888 zł rocznie. Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.04.2024 16:05

ZUS wypłaci nawet 3888 zł rocznie. Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

pieniądze, portfel
Fot. materiały własne redakcji

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez ZUS. Pieniądze otrzymują konkretne osoby, które spełniają jeden z dwóch warunków. Po waloryzacji emerytur i rent od 1 marca 2024 r. do kieszeni uprawnionych seniorów trafia aż 324,39 zł miesięcznie. Niektórzy nie muszą składać nawet kluczowego druku.

Dodatkowe 324,39 zł miesięcznie od ZUS

Dodatkowe pieniądze to dla wielu Polaków szansa na godne życie i kontynuowanie leczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach pomocy finansowej wypłaca dodatek pielęgnacyjny. Świadczenie to jest corocznie waloryzowane.

Jakie są warunki otrzymania prawa do wypłaty pieniędzy w ramach dodatku pielęgnacyjnego? ZUS będzie ci miesięcznie przelewał 324,39 zł, a więc aż 3888 zł rocznie pod konkretnymi warunkami. W jednym z przypadków wiek może odegrać kluczową rolę. Wówczas urzędnicy nie będą wymagać od ciebie dokumentu dotyczącego twojego stanu zdrowia.

Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Dodatek pielęgnacyjny: to trzeba wiedzieć

Dodatek pielęgnacyjny należy się dwóm grupom Polaków. ZUS w specjalnej zakładce na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że pieniądze te otrzymają osoby zaliczające się do jednej z poniższych kategorii

  • osoby, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji,
  • seniorzy mający 75 lub więcej lat.

ZOBACZ: Seniorzy mogą się zdziwić. Tyle w kwietniu wypłaci im KRUS

Warunki stawiane przed osobami ubiegającymi się o ponad 300 zł miesięcznie od ZUS są jasne. W przypadku, gdy masz mniej niż 75 lat, musisz przygotować specjalne druki i udać się do lekarza. Jego opinia będzie kluczowa do przyznania prawa do pobierania pieniędzy.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny trafi do osób, które mają mniej niż 75 lat i otrzymają od lekarza orzecznika ZUS potwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji. W wytycznych jasno wskazano, iż urzędnicy przyznający dodatkowe pieniądze w ramach tego świadczenia potrzebują zaświadczenia na temat stanu zdrowia wnioskodawcy. Konieczne jest dostarczenie druku OL-9.

Niektórzy nie dostaną pieniędzy z dodatku pielęgnacyjnego

W przypadku, gdy senior skończy 75 lat, pieniądze z dodatku pielęgnacyjnego zaczną trafiać do niego automatycznie. Nie jest konieczne składanie wniosków. Pieniądze z tego świadczenia będą wpływały na konto emerytów wraz z emeryturą.

ZUS zaznacza jednak, iż są przypadki, gdy zasiłek pielęgnacyjny nie zostanie przyznany i pieniądze nie będą trafiały na konto uprawnionego. Trzeba to wiedzieć, zanim dodatkowe 300 zł miesięcznie zaczniesz wliczać do domowego budżetu.

ZOBACZ: Część emerytów musi wybierać. “Przysługuje tylko jeden z tych dodatków”

- Nie przyznamy Ci dodatku pielęgnacyjnego, jeśli przebywasz w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu. Ważne!  Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego – przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – nie przysługuje jeśli masz ustalone prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Jeśli jesteś uprawniony do zasiłku pielęgnacyjnego i ZUS przyznał Ci dodatek pielęgnacyjny, powinieneś niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ, który wypłaca Ci zasiłek pielęgnacyjny - czytamy w komunikacie wyjaśniającym.

Źródło: ZUS