Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wszedł nowy obowiązek w ZUS. Wiele osób musi go wypełnić do 22 maja
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 06.05.2023 15:33

Wszedł nowy obowiązek w ZUS. Wiele osób musi go wypełnić do 22 maja

zus-sala
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą do 22 maja złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

ZUS przypomina przedsiębiorcom

W tym roku część płatników składek po raz pierwszy musi złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych, czyli podatkiem liniowym lub skalą podatkową albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – informuje ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Rozliczenie za ubiegły rok kalendarzowy należy przekazać urzędnikom w dokumencie za kwiecień 2023 roku w terminie do 22 maja.

Nowym obowiązkiem nie muszą przejmować się płatnicy na karcie podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowe spółki z o.o. oraz osoby współpracujące.

Asesor komorniczy zabrał mu ciągnik, choć długi miał jego sąsiad. Zapadł wyrok w głośnej sprawie.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność, składają roczne rozliczenie na druku ZUS DRA (blok XII). Z kolei w przypadku opłacania składek za inne osoby – np. swoich pracowników czy zleceniobiorców – urzędnikom trzeba dostarczyć druk ZUS RCA (blok III. F). Nowe wzory tych dokumentów obowiązują od 1 maja.

Co, jeśli wyjdzie nadpłata lub niedopłata?

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca – wyjaśnia ZUS. Urzędnicy przekażą nadpłatę na rachunek bankowy płatnika składek w terminie najpóźniej do 1 sierpnia. Natomiast, jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. W sytuacji, w której z rozliczenia wyjdzie niedopłata, płatnik będzie miał obowiązek ją uregulować do 22 maja.

ZUS przypomina, że w obliczaniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne pomóc może kalkulator dostępny pod adresem: https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/kalkulator-rocznej-skladki-zdrowotnej.