Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zaapelował do Polaków. Niewiedza w przypadku ubezpieczeń może nas dużo kosztować
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.05.2023 19:19

ZUS zaapelował do Polaków. Niewiedza w przypadku ubezpieczeń może nas dużo kosztować

pieniądze-gotówka-zus
Biznesinfo

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to nie to samo. Choć nazwy wydają się zbliżone, są to zupełnie różne ubezpieczenia. Mylenie tych pojęć skutkuje tym, iż w czasie choroby ktoś może nie mieć prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego. Taka niewiedza może dużo kosztować – wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe – czym to się różni?

W dużym skrócie: ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a chorobowe gwarantuje pieniądze właśnie na czas tego leczenia. Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych, które daje nam prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne pobiera ZUS i przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera ZUS i zapisuje na indywidualnym koncie ubezpieczonego – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe daje prawo do płatnego zwolnienia. Jeśli choroba lub uraz sprawią, że jesteśmy niezdolni do pracy, możemy otrzymać zasiłek chorobowy. Natomiast, jeśli choroba dotknie dziecko, rodzica lub małżonka i będziemy musieli się nimi zaopiekować, na czas tej opieki również zostaną nam wypłacone pieniądze, ale w postaci zasiłku opiekuńczego

Atak na klientów wielkiego banku. Oszuści chcą wykorzystać brak czujności

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego

Zatrudnienie na umowie o pracę lub zleceniu, prowadzenie działalności gospodarczej, bycie emerytem lub bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy – w każdej tej sytuacji ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Jeśli ktoś go nie ma, powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Zgłoszenie np. małżonka powoduje odprowadzenie większej kwoty z wynagrodzenia. Bez względu na to, czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosimy jedną, czy dwie osoby (np. małżonka i uczące się dziecko), składka z tego tytułu zawsze będzie wynosiła 9 proc.

Jeśli ktoś nie może zostać ubezpieczony, jako członek rodziny, to może przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie, by w razie choroby, wypadku, pobytu w szpitalu nie płacić za opiekę medyczną z własnej kieszeni, a to może być spory wydatek – wyjaśnia ZUS. Instrukcja dobrowolnego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego jest dostępna na stronie www.nfz.gov.pl.

Inaczej wygląda sytuacja z ubezpieczeniem chorobowym

ZUS przypomina, że ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe tylko w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę. Zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy dobrowolnie przystępują do tego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobią, to w razie np. choroby lub konieczności opieki nad chorym rodzicem nie dostaną przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń (składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc.).