Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek opiekuńczy. Aby uzyskać świadczenie, należy złożyć wniosek
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 16.02.2023 16:34

Zasiłek opiekuńczy. Aby uzyskać świadczenie, należy złożyć wniosek

None
Biznesinfo

Z ubezpieczenia chorobowego możemy skorzystać także gdy chcemy zaopiekować się chorym bliskim. W takiej sytuacji przysługuje nam zasiłek opiekuńczy. W czasie pandemii taki wniosek za pracownika mógł złożyć pracodawca.

Zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, dzięki któremu ma prawo do zwolnienia chorobowego. Z ubezpieczenia można skorzystać także, by zaopiekować się bliskim np. dzieckiem, małżonkiem, bratem, czy teściową.

W dużych firmach, gdzie pracuje więcej niż 20 pracowników, zasiłek wypłaca pracodawca, natomiast w mniejszych ZUS.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

 Wniosek o zasiłek opiekuńczy

Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego należy złożyć stosowny wniosek.

- Wniosek można wysłać pocztą tradycyjną, można do nas przynieść osobiście, ale najlepiej jest skorzystać ze swojego profilu PUE i przekazać Z-15A/Z-15B drogą elektroniczną z podpisem elektronicznym. Również pracodawca może przesłać do nas pocztą tradycyjną oryginał otrzymanego od pracownika wniosku – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Skan się nie liczy

W czasie pandemii taki wniosek mógł wysłać pracodawca. W przesłanej do redakcji informacji czytamy, że obecnie to sam ubezpieczony powinien dostarczyć wniosek Z-15A/Z-15 B. Skan od pracodawcy nie jest akceptowany.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje niezależnie od okresu ubezpieczenia, czyli np. nawet w pierwszym tygodniu naszej pracy, jeśli zachoruje dziecko, można skorzystać z tego świadczenia. 

Tagi: Zasiłek