Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Asesor komorniczy zabrał mu ciągnik, choć długi miał jego sąsiad. Zapadł wyrok w głośnej sprawie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.05.2023 21:18

Asesor komorniczy zabrał mu ciągnik, choć długi miał jego sąsiad. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

rolnik-Radosław-Zaremba
EWELINA JABLONSKA/East News

W piątek 5 maja Sąd Rejonowy w Łodzi ogłosił wyrok w sprawie byłego asesora komorniczego Michała K. W 2014 roku zajął on, a następnie sprzedał ciągnik należący do rolnika Radosława Zaremby, mimo iż ten nie był niczyim dłużnikiem – długi miał za to jego sąsiad. Sąd skazał Michała K. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. To nie wszystko.

Najpierw nielegalnie zajął ciągnik, a potem go sprzedał

Dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, 60 tys. zł grzywny oraz zakaz wykonywania zawodu przez 10 lat – takie kary ogłosił 5 maja Sąd Rejonowy w Łodzi w stosunku do b. asesora komorniczego Michała K. W listopadzie 2014 roku mężczyzna zajął ciągnik Radosława Zaremby, rolnika spod Mławy, mimo iż nie był on niczyim dłużnikiem – długi miał za to jego sąsiad. Asesor wszedł na niewłaściwą posesję i zajął majątek niewłaściwej osoby.

Powyższy wyrok wydano w sprawie karnej, w której śledztwo wszczęto po zawiadomieniu złożonym przez senator Lidię Staroń. Śledztwo rozpoczęła w 2014 roku Prokuratura Rejonowa w Mławie, a od 2015 roku prowadziła je Prokuratura Okręgowa w Płocku, która sporządziła akt oskarżenia. Obejmował on działania kancelarii komorniczej przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia należącej do Jarosława K. oraz Michała K. – asesora w tejże kancelarii. W sprawie przeanalizowano 37 wątków, w tym egzekucje komornicze.

Materiał dowodowy w sprawie komornika Jarosława K. został wyłączony do odrębnego postępowania, natomiast w przypadku Michała K. główne zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w kwestii czynności egzekucyjnych. Byłemu asesorowi oraz jego rodzicom zarzucono również, że w wyniku ich wspólnych działań udaremnione zostało wykonanie postanowienia prokuratora o zabezpieczeniu majątkowym.

Kobieta dostała dwa razy większy zwrot podatku. Okazało się, że nie musi zwracać pieniędzy fiskusowi

Wcześniej w sprawie zapadł wyrok cywilny

W 2022 roku zapadł już wyrok cywilny w tej sprawie. Radosławowi Zarembie zasądzono wówczas odszkodowanie m.in. za to, że bez ciągnika nie mógł pracować. Co ważne, i to ewenement w historii stosowania prawa, zasądzono mu także 20 tys. zł za naruszenie dóbr osobistych, w związku z wejściem do jego domu i naruszeniem godności m.in. obecnych tam starszych osób – podkreślił mec. Lech Obara, który reprezentował poszkodowanego w sprawie cywilnej i karnej (cyt.: money.pl).

We wrześniu 2022 roku Sąd Okręgowy w Płocku zasądził ponad 46 tys. zł od komornika z Łodzi i podległego mu asesora komorniczego. 20 tys. zł z tej kwoty miało być zadośćuczynieniem za krzywdę, a pozostała część – odszkodowaniem za straty w uprawach oraz niezwróconą jeszcze wtedy część wartości ciągnika.

Do śledczych trafiały zawiadomienia od innych osób

Płocka prokuratura poinformowała, że wcześniej do śledczych trafiły zawiadomienia od innych poszkodowanych przez wspomnianą kancelarię komorniczą. W 2015 roku napłynęło 13 zawiadomień m.in. od osób z Warszawy, Łodzi i Sieradza (był w nich ujęty b. asesor Michał K.). Natomiast w 2016 roku śledztwo rozszerzono o 24 przypadki postępowań egzekucyjnych wskazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako wymagające sprawdzenia.