Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kobieta dostała dwa razy większy zwrot podatku. Okazało się, że nie musi zwracać pieniędzy fiskusowi
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.05.2023 12:30

Kobieta dostała dwa razy większy zwrot podatku. Okazało się, że nie musi zwracać pieniędzy fiskusowi

Kobieta rozliczająca podatki
Marek BAZAK/East News

Serwis Gazeta.pl informuje, że pewna kobieta otrzymała znacznie większy zwrot podatku, niż wynikało to z formularza wypełnionego poprzez system Twój e-PIT. W rozmowie z serwisem ekspert wyjaśnił, dlaczego takie sytuacje się zdarzają i co należy zrobić. 

Więcej pieniędzy od ZUS-u

Gazeta.pl podaje, że zdarzają się sytuacje, w których możemy otrzymać znacznie większy zwrot podatku, niż pierwotnie wynikało to z wypełnionego formularza w systemie Twój e-PIT. Serwis opisuje historię czytelniczki, która spodziewała się przelewu od Fiskusa opiewającego na 700 zł, a otrzymała niemal dwa razy więcej pieniędzy. 

Sosnowiczanin pracował przez ponad 62 lata. Najwyższej emerytury w Polsce może mu pozazdrościć niejeden senior

Ekspert wyjaśnia

„Nie potrafię zrozumieć, dlaczego ta kwota różni się od tej, którą widziałam w systemie Twój e-PIT” - mówiła kobieta w rozmowie z Gazeta.pl. 

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt, wyjaśnia, że zdarzają się sytuacje, w których podatnik otrzyma więcej pieniędzy, niż mu się należy. 

Dodał, że osoby, które dostają nadwyżki, błędnie traktują je jako bonus, a tak naprawdę, Fiskus upomni się o jej zwrot. „Odsetek od tej kwoty nie zapłacimy, ale pieniądze będziemy musieli wygospodarować” - wyjaśnia Juszczyk. 

Mięso z probówki wkrótce trafi do naszych sklepów. Pracuje nad tym firma z Polski.

Podatek hipotetyczny okazał się korzystniejszy

Kobieta powiedziała, że chcąc rozwiązać sprawę, zadzwoniła do urzędu skarbowego. 

„Wyjaśniono mi, że w moim przypadku zastosowano ponowne przeliczenie podatku przysługujące osobom korzystających z ulgi dla klasy średniej. I okazało się, że ten hipotetyczny podatek jest dla mnie korzystniejszy. I dlatego mój zwrot podatku był większy” - tłumaczyła kobieta w rozmowie z serwisem. 

Chodzi o nowość w rozliczeniu za rok 2022, czyli tzw. podatek hipotetyczny. 

Rekordowe zwroty podatku

W tym roku podatnicy otrzymali rekordowe zwroty nadpłaconych podatków. „Nigdy w historii nie było takich kwot” - mówił Mateusz Morawiecki. Suma zwrotów dla podatników wynosi niemal 20 mld zł. Rok wcześniej było to tylko 11 mld zł.