Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS pilnie przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 29.03.2023 15:26

ZUS pilnie przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca

zus-list
Biznesinfo

Do piątku 31 marca płatnicy składek są zobowiązani dostarczyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które w ubiegłym roku przepracowały choć jeden dzień w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze.

Zostało kilka dni na złożenie formularza

Obowiązek złożenia ZUS ZSWA dotyczy płatników, którzy prowadzą ewidencję pracowników wykonujących pracę w szczególnym warunkach lub o szczególnym charakterze oraz opłacają za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Czas na złożenie wspomnianego formularza upływa 31 marca. Jako szczególne warunki należy rozumieć wykonywanie obowiązków zawodowych powiązanych z czynnikami, które wraz w wiekiem mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia.

Wyjątek złożenia dokumentu po 31 marca

Zgłoszenie/korektę danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze można złożyć po 31 marca, ale jest to dopuszczalne tylko w sytuacji, w której pracownik, za którego była opłacana składka na FEP, złoży wniosek o emeryturę pomostową. Wówczas zgłoszenie danych o pracy należy dostarczyć w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku.

Natomiast w przypadku upadłości bądź likwidacji firmy taki dokument należy przekazać najpóźniej w dniu złożenia formularza ZUS ZWPA, czyli w momencie zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Jakie dane w formularzu ZUS ZSWA?

Przede wszystkim w dokumencie powinny znaleźć się dane identyfikacyjne płatnika składek oraz osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Wskazać trzeba również kod tej pracy, okresy jej wykonywania, wymiar czasu pracy oraz kod tytułu ubezpieczenia, z którym zgłoszono danego pracownika do ubezpieczeń. Szczegółowy poradnik dot. wypełniania formularza można pobrać ze strony internetowej ZUS-u.