Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rząd szykuje nowy wzór świadectwa pracy. Zmiany czekają nas już niebawem
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.04.2023 10:33

Rząd szykuje nowy wzór świadectwa pracy. Zmiany czekają nas już niebawem

praca-laptop
Piotr Molecki/East News

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje nowy wzór świadectwa pracy. Jest to wynik wprowadzonych nowelizacji Kodeksu pracy, dzięki którym pracownicy otrzymają prawo do pięciu dni urlopu opiekuńczego, dwóch dni (lub 16 godzin) zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej oraz do 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej. Informacje o wykorzystaniu dni ze wskazanych puli mają znaleźć się właśnie na świadectwie pracy o nowym wzorze – podaje Interia.

Czym jest świadectwo pracy?

Jest to dokument, który otrzymuje pracownik po zakończeniu umowy o pracę. Ma on obowiązek przedstawić go swojemu nowemu pracodawcy. Dzięki temu zyskuje on potwierdzenie zakresu wcześniejszych obowiązków nowego pracownika oraz oblicza pozostały do wykorzystania w danym roku wymiar urlopu wypoczynkowego. 

Co się zmieni w tym roku?

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy we wspomnianym dokumencie znajdzie się jeszcze więcej informacji. Chodzi m.in. o kwestię 24 dni pracy zdalnej okazjonalnej. Taka możliwość przysługuje w ciągu roku kalendarzowego każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę, bez względu na to, czy wykonuje obowiązki zawodowe z domu, czy z biura (ważne: niektórych rodzajów prac nie można wykonywać w sposób zdalny np. zawodów szczególnie niebezpiecznych). Ma to na celu ułatwić sytuację życiową pracownika, u którego wystąpiły okoliczności incydentalne, uzasadnione wyłącznie jego potrzebą np. konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny.

W konsekwencji niezbędne jest, aby pracodawca zamieszczał w świadectwie pracy także informację o liczbie dni wykonywania takiej pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Umożliwi to kolejnemu pracodawcy, zatrudniającemu pracownika w tym samym roku kalendarzowym, prawidłowe ustalenie pozostałego do wykorzystania wymiaru okazjonalnej pracy zdalnej – wskazano w Ocenie Skutków Regulacji planowanego rozporządzenia. 

Poza tym w nowym świadectwie pracy znajdą się też informacje dot. wykorzystania dwóch nowych rodzajów urlopu – zwolnienia z powodu działania siły wyższej oraz urlopu opiekuńczego. Pierwszy z nich jest płatny w 50 proc. i przysługuje w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin) w nagłych sytuacjach, a drugi jest bezpłatny i wynosi 5 dni. W tym czasie pracownik może zapewnić opiekę członkowi rodziny lub osobie zamieszkującej to samo gospodarstwo domowe.

Spore zmiany w Kodeksie pracy. Będzie więcej dni wolnych, nowe przepisy już od 26 kwietnia.

Nowy wzór jeszcze w tym miesiącu

Nowy wzór świadectwa pracy zostanie wprowadzony drogą rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej. Dokument zacznie obowiązywać po siedmiu dniach od ogłoszenia rozporządzenia. Jak podaje muratorplus.pl, możemy się tego spodziewać już w drugiej połowie kwietnia.