Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca Zdalna

Praca Zdalna

praca
06.06.2024 12:13 Prawie połowa pracowników wolałoby rozwód od powrotu do biura w pełnym zakresie

Pandemia COVID-19 zmieniła rzeczywistość rynku pracy. Wielu pracodawców zdecydowało się wówczas na wprowadzenie modelu pracy zdalnej. Ostatnio coraz więcej pracowników wraca na stałe do biur. Niemal 80 proc. pracodawców uważa, że ten trend potrwa dwa lata.

laptop
07.11.2023 17:48 Korzystne zmiany dla pracowników. Wchodzą w życie 17 listopada

Nowe przywileje pracownicze zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli pracownik wyrazi chęć, jego szef będzie musiał zapewnić mu dodatkowy sprzęt do pracy. To efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zmiana przepisów nastąpi już 17 listopada. Kto najbardziej na niej zyska?

praca zdalna
29.08.2023 12:12 Kobieta miała sześciocyfrową pensję. Rzuciła pracę, bo nie chciała wrócić do biura

Coraz więcej pracodawców każe swoim pracownikom wrócić do biur. Nie wszystkim się to podoba. 53-letnia kobieta z Arizony rzuciła pracę, w której zarabiała sześciocyfrową kwotę, ponieważ nie chciała pracować stacjonarnie. 

praca zdalna
07.08.2023 14:04 Wypadki podczas wykonywania pracy zdalnej. Były przypadki śmiertelne

Główny Inspektorat Pracy przekazał PAP dane dotyczące wypadków podczas wykonywania pracy zdalnej od momentu ogłoszenia zagrożenia epidemicznego. 17 osób poniosło śmierć.

plaża
17.07.2023 17:39 Miejsce pracy zdalnej. Czy można pracować z plaży?

Przepisy dotyczące pracy zdalnej weszły w życie w kwietniu 2023 roku. Dzięki home office można pracować z dowolnego miejsca. Nie oznacza to jednak, że pracownik ma całkowitą swobodę co do wyboru miejsca pracy zdalnej. 

praca-laptop
16.04.2023 10:33 Rząd szykuje nowy wzór świadectwa pracy. Zmiany czekają nas już niebawem

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje nowy wzór świadectwa pracy. Jest to wynik wprowadzonych nowelizacji Kodeksu pracy, dzięki którym pracownicy otrzymają prawo do pięciu dni urlopu opiekuńczego, dwóch dni (lub 16 godzin) zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej oraz do 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej. Informacje o wykorzystaniu dni ze wskazanych puli mają znaleźć się właśnie na świadectwie pracy o nowym wzorze – podaje Interia.

praca zdalna
06.04.2023 10:32 Kontrola pracy zdalnej. Szef sprawdzi przez czat, czy jesteś trzeźwy

7 kwietnia 2023 roku wchodzi nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zasady pracy zdalnej. Pracodawcy będą mieli prawo do kontroli pracy zdalnej w porozumieniu z pracownikiem. 

praca-laptop
04.04.2023 13:26 Od 7 kwietnia możliwa kontrola pracowników zdalnych. Sprawdzamy, jakie uprawnienia otrzyma pracodawca

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 7 kwietnia, pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika wykonującego swoje obowiązki w trybie home office. Chodzi o sprawdzenie kwestii z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji. Kiedy taka kontrola będzie możliwa i jakie będą jej konsekwencje?

praca-laptop
30.03.2023 16:17 Praca zdalna: 7 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy. Co to oznacza dla pracodawcy i pracownika

Już za tydzień wejdą w życie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie to m.in. efekt wysokiego zainteresowania trybem home office – z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl w październiku 2022 roku wynika, że ok. 30 proc. zatrudnionych stanowią właśnie pracujący zdalnie lub hybrydowo.

puka do drzwi
28.03.2023 21:00 Pracujesz zdalnie, uważaj. Już niedługo mogą zapukać do ciebie kontrolerzy

Tuż przed Wielkanocą w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy. Pojawią się w niej zapisy dotyczące pracy zdalnej. Wśród nich są również zapisy dotyczące kontroli pracowników.

Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?
21.02.2023 08:16 Kontrola trzeźwości pracownika. W życie weszła nowelizacja Kodeksu Pracy

We wtorek, 21 lutego 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy. Pracodawca może sam skontrolować trzeźwość pracowników. 

polska flaga-biznesinfo (1)
06.02.2023 09:18 Nawet 16 mln osób odczuje zmiany w zasadach pracy. Nadchodzą kluczowe terminy

W poniedziałek 6 lutego w Dzienniku Ustaw ukaże się nowelizacja, zgodnie z którą niebawem zmienią się zasady pracy dla 16 mln pracujących w Polsce. Chodzi przede wszystkim o możliwość kontroli trzeźwości zatrudnionych — bez ich zgody. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że to już ostatni moment dla firm, by ogłosić wewnętrznie nowe przepisy. Poza tym od kwietnia czekają nas też zmiany dotyczące pracy zdalnej.

Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?
03.02.2023 08:35 Pracodawcy wycofują się z pracy zdalnej. Wskazują na spadek produktywności pracowników

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak twierdzi, że pracodawcy coraz częściej rezygnują z pracy zdalnej.

komputer-laptop-praca na komputerze-iberion
31.01.2023 16:14 Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą m.in. uregulowania pracy zdalnej. Pracownicy mają również szanse na pewne benefity pieniężne. Z wyjątkiem przepisów dot. pracy na odległość, zmiany wejdą w życie za dwa tygodnie.Oprócz kwestii pracy zdalnej, pojawiły się przepisy dot. kontrolowania trzeźwości w miejscu pracy. Te wejdą w życie za dwa tygodnie.

Policja ostrzega przed oszustwami na OLX i WhatsApp
04.12.2022 18:15 Praca zdalna. Nadchodzą zmiany. Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, a Sejm właśnie przyjął nowelizację. Za zmianami było 430 posłów, a przeciw 12. Nikt nie wstrzymał głosu. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad. Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku tego roku opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że 32 proc. badanych uważa, że zmiany te powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej. Co trzeci ankietowany pozytywnie oceniał planowaną wtedy jeszcze nowelizację. Jednocześnie wciąż ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.„Nasza rzeczywistość w ciągu kilku ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Praca zdalna na dobre zagościła w naszej przestrzeni. Jak pokazują nasze badania, blisko 1/3 Polaków uważa, że praca online to dobre rozwiązanie. Myślę, że to ważne, że rząd przyjął omawianą nowelizację. To pomoże pracownikom w uregulowaniu ich sytuacji, ale również da konkretne narzędzia pracodawcom. Uważam, że każdy z nas skorzysta dzięki tej decyzji” – komentuje dla portalu Biznesinfo Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting

komputer-laptop-praca na komputerze-iberion
29.11.2022 09:46 Szykuje się rewolucja w Kodeksie pracy. Kontrole nie ominą pracy zdalnej

W tym tygodniu rząd ma przyjąć zmiany w Kodeksie pracy – donosi „Fakt”. Nowelizacja ustawy ma objąć m.in. kwestie dotyczące pracy zdalnej oraz wprowadzenie kontroli trzeźwości, którą pracodawca będzie mógł przeprowadzać w godzinach pracy również wtedy, gdy osoba zatrudniona sprawuje swoje obowiązki z domu. Nowe narzędzie kontroli będzie jednak miało swoje ograniczenia.

Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?
28.10.2022 11:38 Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Minister rodziny i polityki społecznej zapowiedziała, kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej. Ustawa o pracy zdalnej jest już w Sejmie. Ekspert wyjaśnia, kiedy pracodawca będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicowi dziecka do 4 roku życia.

Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?
14.10.2022 09:12 Firmy rozważają wysłanie pracowników na home office. Chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu

Rynek pracy spodziewa się renesansu pracy zdalnej już zimą. Eksperci uważają, że to będzie kontrowersyjny temat w najbliższym sezonie jesienno-zimowym, głównie ze względu na brak regulacji ustawowych dotyczących rozliczenia pracy zdalnej.

Pawel Wodzynski/East News
20.02.2022 01:00 Będą zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

Pracujemy nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w niektórych sytuacjach pracodawca nie będzie mógł odmówić przejścia na pracę zdalną. Będzie musiał też pokryć jej koszty.– Ostatnie 2 lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

calendar-660670 1920
01.12.2021 01:00 Dni wolne od pracy w 2022 r. Jak zaplanować urlop, aby jak najdłużej wypoczywać

W 2022 roku pracownicy mają szansę na osiem długich weekendów. Wystarczy, że wezmą cztery dodatkowe dni wolne, wtedy mogą odpoczywać w sumie przez 28 dni wolnego. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wziąć wolne, aby odpocząć trochę dłużej bez wykorzystywania urlopu.Pierwszy długi weekend można zaplanować już na początku stycznia z okazji święta Trzech Króli tydzień może się zakończyć dla niektórych już w środę, a od 6 stycznia będzie można kontynuować odpoczynek po sylwestrze i Nowym Roku.Długo poczekamy na kolejną okazję na dłuższy wypoczynek, ponieważ ten czeka nas dopiero w kwietniu. Wielkanoc w 2022 roku wypada 17 kwietnia, wraz z nią dostaniemy wolny poniedziałek.Następnie w kalendarzu wypada majówka. W 2022 roku to dodatkowy dzień wolny we wtorek. W tym czasie warto wziąć wolne 2 maja. Wtedy od 30 kwietnia do 3 maja 2022 r. można odpoczywać i zaplanować wyjazd w jakieś ciekawe miejsce.Kolejny długi weekend wypada w czerwcu i jest związany ze Świętem Bożego Ciała, które odbędzie się 16 czerwca. Wypada od 16 do 19 czerwca 2022 r., a to oznacza, że od czwartku do niedzieli, mamy wolne, aby je przedłużyć, należy wziąć dzień wolny w piątek, 17 czerwca.Kolejne święto w kalendarzu to Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 2022 roku to poniedziałek więc weekend wydłuży się o jeden dzień.Odpoczynek możemy też zaplanować na jesienne wycieczki. Weekend 29-30 października 2022 r. można wydłużyć, biorąc urlop 31 października, ponieważ 1 listopada 2022 r. (wtorek) to Święto Zmarłych i jest ono dniem wolnym od pracy. Co daje nam 3 dni odpoczynku. Święto Niepodległości, 11 listopada 2022 r., przypada na piątek, więc to kolejna szansa na wolne.I znów nadchodzi koniec roku, a wraz z nim świąteczna przerwa, biorąc wolne od 27 do 30 grudnia 2022 r. Łącznie ze świętami zyskamy 8 dni na naładowanie baterii przed wyzwaniami nowego roku kalendarzowego.

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę
22.11.2021 01:00 Premier chce rozmawiać z opozycją. Weryfikacja szczepień na COVID-19 coraz bliżej

Czwarta fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale i mniejszą liczbę zgonów – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Premier mówił też, że rząd chce wypracować z opozycją rozwiązanie weryfikujące zaszczepienie pracowników. Szef rządu został zapytany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o strategię na czwartą falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych. Morawiecki odpowiedział, że fala zachorowań będzie miała "charakter wydłużony, ale mniej gwałtowny". Premier odniósł się do weryfikacji szczepień przez pracodawcę.– Chcemy przedyskutować z opozycją model dla osób niezaszczepionych, żeby mieć jasność, czy projekt ustawy będzie miał wystarczającą większość, aby go wprowadzić – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego weryfikacji zaszczepienia pracowników. Premier zaznaczył, że szczepienia są dobrodziejstwem nauki i zmieniły historię ludzkości. Podkreślił również, że powinniśmy zadbać o siebie i nasze otoczenie, a pomóc w tym mogą szczepienia. Już w ubiegłym tygodniu zapowiadano wprowadzenie możliwości sprawdzenia, czy pracownik został zaszczepiony.– Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony – podkreślił premier.

mapa polska (1)
20.11.2021 01:00 Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Sejm ma zająć się poselskim projektem nowelizacji umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Biznes przekonuje, że nowe uprawnienie dotyczące szczepień ułatwi zapewnianie bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy.Jak przekazał podczas sobotniej konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller "projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony, jest już podpisany na posiedzeniu klubu i lada dzień powinien być skierowany do Sejmu".Zdaniem Piotra Müllera projekt autorstwa PiS nie wymusza szczepień na pracownikach. Rzecznik rządu liczy, że głosowanie możliwe jest na grudniowym posiedzeniu Sejmu.Projekt złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć początkowo miała to być ustawa rządowa.

Iberion podpis
19.10.2021 02:00 Wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy coraz bliżej

Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej zapewniła, że proces prac nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu Pracy jest zaawansowany. Nad przepisami rząd pracuje od 2020 roku. Obecnie praca zdalna jest możliwa na mocy przepisów ustaw covidowych. – Chcemy uporządkować, wprowadzić na stałe pracę zdalną do Kodeksu Pracy. Toczyły się prace legislacyjne, wypracowane zostały rozwiązania wspólne ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców. I ten proces legislacyjny (...) teraz intensywnie ruszy i do Kodeksu Pracy praca zdalna zostanie wpisana" – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej. Dodała, że rząd zakłada, że wpisanie do Kodeksu Pracy będzie obowiązywało po zakończeniu epidemii plus trzy miesiące. Będzie dłuższe vacatio legis, żeby zarówno strona społeczna, a przede wszystkim pracodawcy, mogli się przygotować.

scrabble-4958237 1920
07.06.2021 02:00 Pandemia sprzyja freelancerom

Pandemia, a raczej związane z nią ograniczenia, przyczyniły się do niespotykanego wcześniej wzrostu popularności pracy zdalnej. Największe doświadczenie w takim trybie aktywności zawodowej posiadają osoby świadczące usługi na pozycji tzw. freelancera.Freelancer to, najogólniej rzecz biorąc, osoba niezwiązana etatową umową o pracę z żadną organizacją, pracująca na rzecz różnych odbiorców wykorzystująca w celach zawodowych zarówno własne narzędzia, jak i przestrzenie (na przykład mieszkanie). Jednak świadczenie pracy z pozycji wolnego strzelca uwarunkowane jest posiadaniem lub wykształceniem w sobie odpowiednich koniecznych do tego zajęcia umiejętności. Należy przede wszystkim być przekonanym, że taka właśnie forma zatrudnienia jest najlepszym wyborem, znaleźć w sobie wystarczająco dużo siły, przekonania i motywacji, aby samemu wyznaczać sobie cele, czas pracy i odpoczynku. Na takiej pozycji jest się bowiem przysłowiowym sterem i jednocześnie okrętem.

home-office-4980353 1920
28.05.2021 02:00 Praca z domu – plusy i minusy

Wraz z epidemią koronawirusa wiele osób zaczęło pracować z domu. Z początku wydawało się, że praca z domu to tymczasowe rozwiązanie, jednak może okazać się, że już na stałe zagości w Kodeksie pracy i zmieni naszą rzeczywistość. Praca z domu ma obecnie równie wielu przeciwników, co zwolenników. Jakie są zatem plusy i minusy pracy z domu?Z artykułu dowiesz się:Czym jest praca z domu?Jakie wady i zalety ma praca z domu?Czy praca zdalna to to samo, co telepraca?Czy pracodawca może nakazać pracownikowi pracę zdalną?Czy praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?Obecnie wielu pracowników zamieniło swoje biura na domy i wykonuje pracę z domowego zacisza. Niestety rodzi to wiele problemów, zaczynając od prawidłowej definicji pracy z domu. Bo czy praca z domu to to samo, co praca zdalna albo telepraca? Czy praca z domu jest w jakiś sposób uregulowana przepisami Kodeksu pracy? I czy pracodawca może nakazać pracownikowi zamianę biura na dom? Czy praca z domu ma jakieś plusy? Czy może sporo wad?

Biznesinfo
11.05.2021 02:00 Ministerstwo Rozwoju już pracuje nad przepisami. Przyjdą sprawdzić czy jesteśmy trzeźwi w domach podczas pracy

Praca zdalna w końcu zostanie uregulowana w polskim prawie. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Jednak proponowana regulacja wprowadza także dodatkowe uprawnienia dla pracodawców. Po zmianach szefowie będą mogli organizować wyrywkowe kontrole trzeźwości pracowników.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest praca zdalna w myśl proponowanych zapisówKiedy pracodawca będzie mógł ją wprowadzićNa czym mają polegać kontrole trzeźwości