Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Miejsce pracy zdalnej. Czy można pracować z plaży?
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.07.2023 17:39

Miejsce pracy zdalnej. Czy można pracować z plaży?

plaża
Pixabay

Przepisy dotyczące pracy zdalnej weszły w życie w kwietniu 2023 roku. Dzięki home office można pracować z dowolnego miejsca. Nie oznacza to jednak, że pracownik ma całkowitą swobodę co do wyboru miejsca pracy zdalnej. 

Czy można pracować na plaży?

Na swojej stronie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada na pytanie: Czy pracownik może wykonywać pracę zdalną z plaży. 

Miejscem wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie miejsce wskazane przez pracownika, a następnie każdorazowo uzgodnione z pracodawcą (to jest zaakceptowane przez niego).  Zwykle jest nim miejsce zamieszkania pracownika lub inne miejsce, na które pracodawca wyraził zgodę.

Strony mogą się również umówić, że praca będzie wykonywana w różnych miejscach, o których każdorazowo pracownik będzie informował pracodawcę. Przepisy natomiast nie dopuszczają całkowitej swobody wyboru miejsca wykonywania pracy zdalnej przez pracownika (tj. bez uzgodnienia tego miejsca z pracodawcą).

Szukała pracy w hotelu. Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytała czy może pracować z domu

Praca z różnych miejsc

Jeśli pracodawca wyrazi zgodę, można pracować poza miejscem zamieszkania. Według badań Grant Thornton aż 75 proc. polskich pracowników chciałoby wykonywać pracę zdalną, przebywając w atrakcyjnych turystycznie miejscach. 

Workation to rozwiązanie odpowiadające głównie młodszym pracownikom. Wiele ofert biur podróży zachęca do takiej formy, oferując miejsca w których można odpocząć, a jednocześnie mieć komfortowe warunki do pracy, m.in. wygodne biurko i dostęp do szybkiego internetu.

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej

Z reguły pracodawca powinien uwzględnić wniosek o pracę zdalną. Trzeba też zaznaczyć, że pracodawca może odmówić pracy zdalnej.  Dotyczy to sytuacji kiedy nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Pracodawca będzie zobowiązany zgodzić się na pracę zdalną, jeśli złoży go rodzic dziecka z niepełnosprawnością, osoba w ciąży, rodzic dziecka do 4.roku życia czy dziecka posiadającego opinię o szczególnych potrzebach edukacyjnych

Tagi: praca zdalna