Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Projekt ustawy trafił do Sejmu
Joanna Leja
Joanna Leja 20.11.2021 01:00

Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Projekt ustawy trafił do Sejmu

mapa polska (1)
Pexels

Sejm ma zająć się poselskim projektem nowelizacji umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Biznes przekonuje, że nowe uprawnienie dotyczące szczepień ułatwi zapewnianie bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy.

Jak przekazał podczas sobotniej konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Müller "projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony, jest już podpisany na posiedzeniu klubu i lada dzień powinien być skierowany do Sejmu".

Zdaniem Piotra Müllera projekt autorstwa PiS nie wymusza szczepień na pracownikach. Rzecznik rządu liczy, że głosowanie możliwe jest na grudniowym posiedzeniu Sejmu.

Projekt złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć początkowo miała to być ustawa rządowa.

Pracodawca zweryfikuje czy pracownik się zaszczepił

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik przedstawili założenia projektu ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

– Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami – podkreślił w rozmowie z PAP rozmowie z PAP poseł Czesław Hoc z PiS.

Projekt zawiera również przepis dotyczący placówek służby zdrowia. Według niego, szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Poseł Hoc wyjaśnił, że jeśli pracownik się nie zaszczepi, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.

Projekt zakłada też, że przedsiębiorca będzie mógł poprosić pracownika o certyfikat zaszczepienia i jeśli ten nie będzie zaszczepiony, to szef będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść taką osobę do działu, gdzie nie będzie styczności z klientami.