BiznesINFO.pl > Praca > Praca zdalna. Nadchodzą zmiany. Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 04.12.2022 18:15

Praca zdalna. Nadchodzą zmiany. Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy

Policja ostrzega przed oszustwami na OLX i WhatsApp
domena publiczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, a Sejm właśnie przyjął nowelizację. Za zmianami było 430 posłów, a przeciw 12. Nikt nie wstrzymał głosu. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad.

Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku tego roku opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że 32 proc. badanych uważa, że zmiany te powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej. Co trzeci ankietowany pozytywnie oceniał planowaną wtedy jeszcze nowelizację. Jednocześnie wciąż ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.

„Nasza rzeczywistość w ciągu kilku ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Praca zdalna na dobre zagościła w naszej przestrzeni. Jak pokazują nasze badania, blisko 1/3 Polaków uważa, że praca online to dobre rozwiązanie. Myślę, że to ważne, że rząd przyjął omawianą nowelizację. To pomoże pracownikom w uregulowaniu ich sytuacji, ale również da konkretne narzędzia pracodawcom. Uważam, że każdy z nas skorzysta dzięki tej decyzji” – komentuje dla portalu Biznesinfo Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting

Główne zmiany w Kodeksie pracy

Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej czytamy, że kluczowym założeniem noweli jest wprowadzenie definicji pracy zdalnej jako pracy wykonywanej całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

Pracodawca co do zasady będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez pracownicę w ciąży, rodzica dziecka do 4. roku życia lub pracownika, który ma dziecko z niepełnosprawnością – informuje ministerstwo.

Projekt umożliwia również pracę zdalną w szczególnych przypadkach m.in. w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego. Ponadto nowelizacja reguluje zasady kontroli trzeźwości pracowników.

Zmiany korzystne dla pracowników, a pracodawcy nie są tego pewni

W październiku tego roku ankietowani zostali zapytani o to, czy planowana nowelizacja jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i samych pracodawców. W odniesieniu do pracodawców 26 proc. badanych uważa, że zapowiadane przepisy są dla nich korzystne, 13 proc. deklaruje, że są one niekorzystne, a 51 proc. osób zaznaczyło odpowiedź “Nie wiem”. Natomiast jeśli chodzi o pracowników, aż 40 proc. Polaków uważa, że zmiany te są dla nich korzystne, 13 proc. uważa, że są one niekorzystne, a 48 proc. osób przyznało, że nie wie, co sądzić na ten temat. 

Dla 65 proc. Polaków praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy pozytywnie ocenia 29 proc. Polaków. Natomiast negatywnie 10 proc. badanych, a aż 61 proc. nie ma zdania. Jednocześnie aż 65 proc. ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym (12 proc. badanych uważa to za zły model, a 23 proc. nie ma zdania).

Według 35 proc. Polaków powrót pracownika do trybu stacjonarnego ze zdalnego na wniosek jednej ze stron w ciągu 30 dni to zbyt długi okres. Dla 13 proc. ankietowanych to zbyt krótko, a 53 proc. badanych nie ma zdania na ten temat. 

Źródło informacji: ClickMeeting, gov.pl

Tagi: praca zdalna