BiznesINFO.pl > Praca > Firmy rozważają wysłanie pracowników na home office. Chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 14.10.2022 09:12

Firmy rozważają wysłanie pracowników na home office. Chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu

Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?
Domena publiczna

Rynek pracy spodziewa się renesansu pracy zdalnej już zimą. Eksperci uważają, że to będzie kontrowersyjny temat w najbliższym sezonie jesienno-zimowym, głównie ze względu na brak regulacji ustawowych dotyczących rozliczenia pracy zdalnej.

Brak regulacji dotyczących pracy zdalnej

Praca zdalna stała się popularnym modelem pracy w okresie pandemii. Niektórzy pracownicy zadomowili się przy domowych biurkach, inni ucieszyli się z powrotu do siedziby firmy. Wiele wskazuje na to, że ze względu na wysokie ceny prądu i ogrzewania temat będzie budził kontrowersje. 

– To będzie jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów jesieni i zimy. Powód jest prosty: wciąż nie ma ustawy, która reguluje, jak powinno wyglądać rozliczenie pracy zdalnej – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy IDEA HR Group. – Spodziewam się, że wielu pracodawców będzie chciało zaoszczędzić np. na prądzie czy ogrzewaniu i będzie chętniej sugerować pracę zdalną pracownikom. Niektórzy się ucieszą, a inni uznają, że pracodawca oszczędza ich kosztem – dodaje Sudolska.

- Należy liczyć się z tym, że zimą będzie to temat do dyskusji w wielu firmach – mówi Sudolska.Na pewno skala entuzjazmu będzie mniejsza niż za czasów pandemii. – Dwa lata temu praca z domu pracownika kosztowała niewiele. Teraz powszechnie mówi się o oszczędzaniu prądu, gazu, światła. Nie wykorzystamy tego w pracy, więc będziemy korzystać z tego w domu, a to może być koszt realny do oceny i odczuwalny w budżecie domowym. Dużo łatwiej byłoby regulować te relacje, gdyby w życie weszła ustawa dotycząca np. rekompensat kosztów mediów dla pracownika, ale takiej ustawy nie ma i w tym roku jej już raczej nie będzie – mówi ekspert rynku pracy Anna Sudolska.

Czy praca zdalna powróci zimą?

 – Otrzymujemy dużo sygnałów, że firmy konsultują z prawnikami możliwość przeniesienia części pracowników na pracę zdalną. Powodem są kłopoty związane z kryzysem energetycznym. Tam, gdzie jest to możliwe to pracodawcy będą sugerować pracownikom pracę zdalną. Będą to zwykle działy administracyjne w dużych korporacjach, sektory kreatywne, urzędnicy, być może nauczyciele. Wszędzie tam, gdzie możliwe będzie ograniczenie obecności w biurach to pewnie będzie to stosowane – mówi Anna Sudolska.

 - Pracodawcy obawiają się spadku efektywności. Praca zdalna nie wszystkim kojarzy się dobrze. Nieprzewidywalność kryzysu energetycznego jest jednak absolutnie gigantyczna – mówi Anna Sudolska.

Źródło: informacja prasowa