Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Premier chce rozmawiać z opozycją. Weryfikacja szczepień na COVID-19 coraz bliżej
Joanna Leja
Joanna Leja 22.11.2021 01:00

Premier chce rozmawiać z opozycją. Weryfikacja szczepień na COVID-19 coraz bliżej

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę
PETRAS MALUKAS/AFP/East News

Czwarta fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale i mniejszą liczbę zgonów – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Premier mówił też, że rząd chce wypracować z opozycją rozwiązanie weryfikujące zaszczepienie pracowników.

Szef rządu został zapytany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o strategię na czwartą falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych. Morawiecki odpowiedział, że fala zachorowań będzie miała "charakter wydłużony, ale mniej gwałtowny". Premier odniósł się do weryfikacji szczepień przez pracodawcę.

– Chcemy przedyskutować z opozycją model dla osób niezaszczepionych, żeby mieć jasność, czy projekt ustawy będzie miał wystarczającą większość, aby go wprowadzić – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego weryfikacji zaszczepienia pracowników.

Premier zaznaczył, że szczepienia są dobrodziejstwem nauki i zmieniły historię ludzkości. Podkreślił również, że powinniśmy zadbać o siebie i nasze otoczenie, a pomóc w tym mogą szczepienia. Już w ubiegłym tygodniu zapowiadano wprowadzenie możliwości sprawdzenia, czy pracownik został zaszczepiony.

– Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony – podkreślił premier.

Pracodawca będzie mógł sprawdzić czy pracownik się zaszczepił?

Jak podkreślił Piotr Müller, rzecznik rządu projekt autorstwa PiS nie wymusza szczepień na pracownikach. Rzecznik rządu liczy, że głosowanie możliwe jest na grudniowym posiedzeniu Sejmu.

Przypomnijmy, że projekt zawiera również przepis dotyczący placówek służby zdrowia. Według niego, szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Poseł Hoc wyjaśnił, że jeśli pracownik się nie zaszczepi, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.

Projekt zakłada też, że przedsiębiorca będzie mógł poprosić pracownika o certyfikat zaszczepienia i jeśli ten nie będzie zaszczepiony, to szef będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść taką osobę do działu, gdzie nie będzie styczności z klientami.