BiznesINFO.pl
PETRAS MALUKAS/AFP/East News

PETRAS MALUKAS/AFP/East News

Premier chce rozmawiać z opozycją. Weryfikacja szczepień na COVID-19 coraz bliżej

22 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Czwarta fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale i mniejszą liczbę zgonów – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Premier mówił też, że rząd chce wypracować z opozycją rozwiązanie weryfikujące zaszczepienie pracowników.

Szef rządu został zapytany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o strategię na czwartą falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych. Morawiecki odpowiedział, że fala zachorowań będzie miała "charakter wydłużony, ale mniej gwałtowny". Premier odniósł się do weryfikacji szczepień przez pracodawcę.

biznesinfo-1

ZUS ponagla Polaków. Wnioski o wypłatę można składać tylko do końca listopada

CZYTAJ DALEJ

– Chcemy przedyskutować z opozycją model dla osób niezaszczepionych, żeby mieć jasność, czy projekt ustawy będzie miał wystarczającą większość, aby go wprowadzić – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego weryfikacji zaszczepienia pracowników.

Premier zaznaczył, że szczepienia są dobrodziejstwem nauki i zmieniły historię ludzkości. Podkreślił również, że powinniśmy zadbać o siebie i nasze otoczenie, a pomóc w tym mogą szczepienia. Już w ubiegłym tygodniu zapowiadano wprowadzenie możliwości sprawdzenia, czy pracownik został zaszczepiony.

pexels-gustavo-fring-3985170

15 mln osób dostanie SMS od Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o szczepienia

CZYTAJ DALEJ

– Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony – podkreślił premier.

Pracodawca będzie mógł sprawdzić czy pracownik się zaszczepił?

Jak podkreślił Piotr Müller, rzecznik rządu projekt autorstwa PiS nie wymusza szczepień na pracownikach. Rzecznik rządu liczy, że głosowanie możliwe jest na grudniowym posiedzeniu Sejmu.

Przypomnijmy, że projekt zawiera również przepis dotyczący placówek służby zdrowia. Według niego, szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Poseł Hoc wyjaśnił, że jeśli pracownik się nie zaszczepi, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.

Projekt zakłada też, że przedsiębiorca będzie mógł poprosić pracownika o certyfikat zaszczepienia i jeśli ten nie będzie zaszczepiony, to szef będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść taką osobę do działu, gdzie nie będzie styczności z klientami.

mapa polska (1)

Szczepienia na grypę dostępne niemal dla wszystkich. Rząd właśnie zmienił przepisy

CZYTAJ DALEJ

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >