BiznesINFO.pl
Będą zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

Pawel Wodzynski/East News

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

20 Lutego 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Pracujemy nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w niektórych sytuacjach pracodawca nie będzie mógł odmówić przejścia na pracę zdalną. Będzie musiał też pokryć jej koszty.

– Ostatnie 2 lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

bankomat-euronet-kobieta-wypłata-biznesinfo

Największe banki zapowiadają utrudnienia w dostępie do usług

CZYTAJ DALEJ

Praca zdalna w Kodeksie pracy

Minister w rozmowie z PAP przypomniała, że wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa. Zwróciła uwagę, że praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

Obecnie projekt jest na etapie prac w komisji prawniczej.

– Liczę na to, że niebawem ta ustawa trafi na posiedzenie Rady Ministrów i będziemy ją procedować w parlamencie. Jest szansa, że przepisy powinny być wprowadzone jeszcze w tym półroczu – zapowiedziała ministra.

Wskazała przy tym, że nowe przepisy zaczną obowiązywać trzy miesiące od odwołania stanu epidemii w Polsce. Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy.

EN 01507131 0038 1

Prezydent powołał nowych członków RPP

CZYTAJ DALEJ

– Telepraca jest wykorzystywana tylko w niektórych zawodach. Praca zdalna ma być wykorzystywana szerzej – wyjaśniła Maląg.

Pracownik będzie musiał wskazać, gdzie wykonuje pracę zdalną

W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że pracownik musi wskazać pracodawcy miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną, a pracodawca może je skontrolować.

Maląg wskazała, że w przepisach znajdzie się też zapis, który mówi, kiedy pracodawca nie będzie mógł odmówić pracownikowi wykonywania pracy zdalnej.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością, czy też kobietom w ciąży. Ta grupa ma być szczególnie uprzywilejowana – zaznaczyła ministra.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)

W 2022 r. emerytury i renty wzrosną o 7 proc.

CZYTAJ DALEJ

Pracodawca sprawdzi trzeźwość pracownika

Ministra poinformowała również, że przy okazji zmian w Kodeksie pracy resort planuje nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

– Pracodawca będzie mógł wykonać badania na poziom zawartości alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. Do tej pory takiej możliwości nie było. Badanie będzie mogło być wykonane przez pracodawcę – powiedziała Maląg.

Tagi:

pracapraca zdalnapracodawcypracownicyumowa o pracę

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >