Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy coraz bliżej
Joanna Leja
Joanna Leja 19.10.2021 02:00

Wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy coraz bliżej

Iberion podpis
Iberion

Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej zapewniła, że proces prac nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu Pracy jest zaawansowany. Nad przepisami rząd pracuje od 2020 roku. Obecnie praca zdalna jest możliwa na mocy przepisów ustaw covidowych.

– Chcemy uporządkować, wprowadzić na stałe pracę zdalną do Kodeksu Pracy. Toczyły się prace legislacyjne, wypracowane zostały rozwiązania wspólne ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców. I ten proces legislacyjny (...) teraz intensywnie ruszy i do Kodeksu Pracy praca zdalna zostanie wpisana" – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej. Dodała, że rząd zakłada, że wpisanie do Kodeksu Pracy będzie obowiązywało po zakończeniu epidemii plus trzy miesiące. Będzie dłuższe vacatio legis, żeby zarówno strona społeczna, a przede wszystkim pracodawcy, mogli się przygotować.

Ustawa covidowa pozwala na pracę zdalną

Marlena Maląg wspomniała również o tym, że w Polsce możliwość pracy zdalnej została wprowadzona na mocy ustawy covidowej z 2 marca 2020r.. Podkreśliła, że przepisy dotyczące pracy zdalnej nadal obowiązują.

Ministra poinformowała, że trwają prace nad wpisaniem pracy zdalnej na stałe do Kodeksu Pracy. Jak dodała Maląg proces prac jest zaawansowany. Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem 24 podkreśliła, że jeżeli praca zdalna ma zostać wpisana na stałe do Kodeksu Pracy „to będzie musiało być wypracowane porozumienie z pracownikiem: czy podczas zawierania umowy, czy też w momencie, gdy będziemy chcieli wprowadzić prace zdalną”. Wskazała także na to, że, jeśli w danym zakładzie pracy jest organizacja związkowa, to trzeba będzie wypracować z nią porozumienie w tym zakresie.