Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Tym osobom nie grozi zwolnienie z pracy, mają specjalną ochronę. Są jednak wyjątki
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 10.08.2023 12:22

Tym osobom nie grozi zwolnienie z pracy, mają specjalną ochronę. Są jednak wyjątki

emeryci-ulica-spacer
Marek BAZAK/East News

O tym, czym jest zwolnienie z pracy, wie raczej każdy, kto wykonuje jakieś obowiązki zawodowe. Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy może nastąpić zarówno ze strony samego zatrudnionego, jak i jego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że w polskim Kodeksie pracy ujęty jest rodzaj szczególnej ochrony pracownika. Poniżej wyjaśniamy, kogo dotyczy, z czym dokładnie się wiąże i kiedy pracodawca wcale nie musi się do tych zasad stosować.

Ochrona przedemerytalna – co to takiego?

Ten szczególny rodzaj ochrony reguluje art. 39 Kodeksu pracy. Mówi on, iż: 
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Ochrona przedemerytalna przysługuje zatem kobietom mającym 56 lat (brakują im wówczas 4 lata do emerytury) oraz mężczyznom w wiek 61 lat (w ich przypadku ustawowy wiek emerytalny to 65 lat). Należy jednak pamiętać, że dla stanowisk objętych wcześniejszą emeryturą, ochrona nastąpi szybciej tzn. przed osiągnięciem obniżonego wieku emerytalnego, a nie powszechnego. Interia Biznes przypomina, że wiek ochronny pozwala nie tylko uniknąć zwolnienia z pracy, ale i zmniejszenia pensji. Jest tu jednak pewne “ale”.

Wielu Polaków musi dopełnić tego obowiązku, inaczej grzywna. Przy kolejnej kontroli mogą się zdziwić

Liczy się to, na jakiej umowie jesteś zatrudniony

Ochrona przedemerytalna obejmuje te osoby, które spełniają kryterium wieku i są zatrudnione na czas nieokreślony. Przykładowo: pan Adam ma 60 lat, jest informatykiem zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony – wygasa ona za dwa lata. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku stosować się do zasad ochrony przedemerytalnej i może zwolnić pracownika. Co więcej, specjalny rodzaj ochrony nie obejmuje również pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Skoro mamy już spełniony warunek dotyczący wieku i mamy umowę o pracę na czas nieokreślony, to… pozostaje nam jeszcze jedna rzecz do spełnienia, choć w większości przypadków raczej nie ma z tym problemu. Chodzi o odpowiedni staż pracy, który dla kobiet wynosi 20 lat, a dla mężczyzn – 25 lat.

Bywa też tak, że parasol ochronny nie zadziała

Niestety nawet spełnienie wszystkich powyższych warunków może okazać się niewystarczające. Są to jednak wyjątki:

  • pracodawca ma prawo zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną, jeśli ten, w niezawiniony sposób utracił uprawnienia konieczne do wykonywania dotychczasowej pracy,
  • pracodawca ma prawo zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną, jeśli ten otrzymał orzeczenie lekarskie stwierdzające utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy
  • pracodawca ma prawo obniżyć pensję pracownika objętego ochroną przedemerytalną, jeśli nastąpiło wprowadzenie nowych zasad wynagrodzenia ogółu pracowników lub tej grupy zatrudnionych, do których objęty ochroną należy.