Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ważne przypomnienie dla pracujących rodziców. Coraz mniej czasu na wykorzystanie dwóch dni wolnego
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.11.2023 12:59

Ważne przypomnienie dla pracujących rodziców. Coraz mniej czasu na wykorzystanie dwóch dni wolnego

urlop-kalendarz-dlugopis-klawiatura
Biznesinfo

W polskim prawie znajdziemy wiele różnych rodzajów urlopów. Najbardziej znany jest ten wypoczynkowy – pozwala na regenerację organizmu i zapewnia odpoczynek od obowiązków zawodowych. Poza nim są też jednak urlopy okolicznościowe, macierzyńskie, ojcowskie czy opiekuńcze na dziecko. To właśnie pracujący rodzice mają prawo skorzystać z dwóch dodatkowych dni wolnego w ciągu roku, a czasu, by to zrobić, jest coraz mniej.

Opieka nad dzieckiem. Jak to działa i jak z niej skorzystać?

O tym, że pracujący rodzice mogą skorzystać z dodatkowego wolnego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem, mówi nam art. 188 Kodeksu pracy. Zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni przysługuje każdemu, kto wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku poniżej 14 lat. Pracownik zachowuje wówczas prawo do pełnego wynagrodzenia. Musi jednak pamiętać, by wcześniej dostarczyć swojemu pracodawcy odpowiedni wniosek – papierowy bądź elektroniczny. Decyzja o przyznaniu wolnego leży w gestii szefa, jednak nie powinien on odrzucać prośby pracownika, jeśli nie ma ku temu ważnych i obiektywnych powodów.

Ta forma urlopu jest udzielana rodzicom każdego roku, aż ich dziecko ukończy 14. rok życia. Jeśli zatem do 31 grudnia nie wykorzystasz przysługującego Ci wolnego, to dodatkowe dwa dni wolne po prostu przepadną. Nie mogą zostać przepisane na kolejny rok.

Specjalne świadczenie dla seniorów. ZUS wypłaci dodatkowe 1588,44 zł miesięcznie po spełnieniu warunków Liczba dni pracy w 2024 roku i bezpłatny urlop opiekuńczy. Zmiany w Kodeksie pracy

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Jeśli masz troje dzieci w wieku poniżej 14 lat, to i tak przysługują Ci tylko dwa dodatkowe dni wolnego z tytułu opieki nad potomstwem. Kluczowe jest również to, że dwa dni wolnego przysługują łącznie obojgu rodziców. Oznacza to, że muszą oni zdecydować, czy opiekę wykorzystuje w pełni matka lub ojciec bądź czy dzielą się nią po połowie, czyli każdy dostaje jeden dzień wolnego.

W przypadku, gdy ktoś nie jest zatrudniony na pełen etat, czas opieki nad dzieckiem ustala się proporcjonalnie do wymiaru pracy pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy należy zaokrąglić w górę do pełnej godziny.

Nowość 2023. Urlop opiekuńczy na rodzica, żonę lub męża

Przypomnijmy, że w kwietniu w życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła dodatkowy bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni na dziecko, żonę, męża lub starszego rodzica, jeśli z poważnych względów medycznych wymagają oni znacznego wsparcia. Tu również konieczne jest złożenie wniosku do pracodawcy, co najmniej dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.