Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Stopy procentowe w Polsce. RPP właśnie podjęła decyzję
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.11.2023 16:23

Stopy procentowe w Polsce. RPP właśnie podjęła decyzję

Adam-Glapinski-NBP
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest już za nami. Prognozy analityków były różne. Kamil Pastor z PKO BP twierdził na łamach PAP, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Podobnego zdania byli ekonomiści banku Santander. Teraz już wiemy, że ten scenariusz się nie sprawdził.

Stopy procentowe w listopadzie. Tło sprawy

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów inflacja CPI spadła w październiku poniżej 7 proc., osiągając tym samym najniższą wartość od dwóch lat. Jeszcze wczoraj Mateusz Czyżkowski, analityk XTB tłumaczył, że fakt ten przemawia za kontynuacją obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony przypomniał, że niebawem może nas czekać zmiana rządu, a to oznacza, że nie wiadomo, jaka będzie przyszła polityka względem np. obecnych tarcz anty-inflacyjnych, które niewątpliwie mają spore znaczenie dla kształtowania się cen rynkowych. 

Emerytura nie tylko z ZUS. Coraz więcej Polaków ją pobiera Specjalne świadczenie dla seniorów. ZUS wypłaci dodatkowe 1588,44 zł miesięcznie po spełnieniu warunków

RPP zdecydowała ws. stóp procentowych

Stopy procentowe wpływają zarówno na wysokość rat kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, jak i na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. W rezultacie grono osób wyczekujących najnowszych ogłoszeń RPP jest dość szerokie.

Dzisiejszą decyzję RPP możemy uznać za zaskakującą – stopy procentowe NBP pozostały bez zmian. I tak,  stopa referencyjna wynosi 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa – 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa – 5,25 proc. w skali rocznej, stopa redyskontowa weksli –5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli – 5,85 proc. w skali rocznej. Bartłomiej Mętrak, analityk XTB wyjaśnia w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo, że na decyzję RPP trzeba patrzeć ze świadomością, że jej członkowie mieli już wgląd w najnowsze projekcje inflacji CPI aż do 2026 roku i to właśnie one mogły przeważyć za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie.

Perspektywy na rok 2024 i 2025 mogą nie być już tak zadowalające, a co więcej osiągnięcie celu inflacyjnego może przesunąć się na kolejny 2026 rok. Przed ogłoszeniem decyzji złoty zachowywał się względnie słabo. Polska waluta była jedną z najsłabszych w pierwszej części dnia, USDPLN zyskiwał 0,50% natomiast EURPLN nieco mniej dalej 0,23% na plusie. Jednak początkowy gorszy sentyment został szybko odwrócony po opublikowaniu decyzji. Złoty zyskuje zarówno do dolara, jak i euro, wymazując jednocześnie spadki z ostatniego tygodnia – zauważa ekspert.

Stopy procentowe w Polsce. Jutro konferencja prof. Glapińskiego

W czwartek 9 listopada o godz. 15:00 odbędzie się konferencja prasowa, podczas której prof. Glapiński być może rzuci większe światło na powody decyzji RPP.