Rada Polityki Pieniężnej – jeżeli chodzi o utrzymanie jeszcze w tym roku stóp procentowych na obecnym poziomie – ma dosyć mocne argumenty w ręku – mówi Alfred Adamiec, analityk finansowy. W rozmowie z BiznesINFO zdradza, co musiałoby się wydarzyć, żeby stopy procentowe RPP obniżyła. Oraz kiedy możemy się tego spodziewać.
Już jutro Główny Urząd Statystyczny ogłosi tzw. szybki szacunek inflacji za sierpień. Czy po lipcowym skoku możemy spodziewać się kolejnych niespodzianek? Czy przed końcem roku ceny nareszcie zaczną zauważalnie spadać? Eksperci zdradzili również najnowsze prognozy ws. stóp procentowych.
Pod względem stóp procentowych Polsce bliżej do Serbii, niż Niemiec, i Rumunii niż Finlandii lub Austrii. Od października 2023 r. stopy procentowe, w tym główna - referencyjna - pozostają niezmienione. NBP od początku roku tonuje nastroje kredytobiorców, ale podczas ostatniej konferencji poświęconej sytuacji makroekonomicznej kraju skala zmiany retoryki RPP i prezesa Adama Glapińskiego zdziwiła nawet doświadczonych analityków.
Stopy procentowe w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obradowała m.in. ws. wysokości stóp procentowych. Po ostatnim posiedzeniu nastroje rynku przed kolejną decyzją RPP są minorowe; prezes NBP wyraźnie podtrzymuje jastrzębią politykę kształtowania poziomu stóp procentowych i przekonuje, że najwcześniej zmiany pojawią się z początkiem roku 2025. Ale lipcowe posiedzenie się odbyło, a decyzje zapadają. Jakie?
Inflacja i wysokie ceny w sklepach nie odpuszczają. Ponad połowa Polaków boi się, że w najbliższym czasie będzie tylko gorzej. Analitycy Banku Pekao i PKO BP przyjrzeli się tej sprawie. Ceny wciąż będą rosnąć w 2025 roku?
Rada Polityki Pieniężnej obradowała z początkiem tygodnia (4-5 czerwca), niedługo po zakończeniu posiedzenia i wydaniu komunikatu o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, swój komentarz wygłosił prezes NBP Adam Glapiński. Chwilę później stopy procentowe obniżył Europejski Bank Centralny. Analitycy bankowi łamią sobie głowy.
Marcowe wystąpienie prezesa NBP, Adama Glapińskiego, już za nami. Znamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Mamy też pozytywne wieści w sprawie inflacji. ”Udało nam się doprowadzić inflację do celu.”
Pierwszy tydzień miesiąca tradycyjnie oznacza kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zapadła na nim kolejna decyzja co do wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Wybór Rady nie budzi zaskoczenia.
W czwartek 7 grudnia odbyła się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. Nie tylko podsumował on, jak ostatnio przebiegała inflacja w naszym kraju, ale przedstawił też, co będzie się działo z cenami w ciągu kolejnych kwartałów. Złożył również ważną deklarację dotyczącą nowego rządu.
Rada Polityki Pieniężnej podczas swojego grudniowego posiedzenia podjęła decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Okazuje się, że zaskoczenia nie ma - spełniły się bowiem oczekiwania ekspertów oraz rynku.
Początek grudnia oznacza kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podjęta zostanie na nim decyzja dotycząca stóp procentowych. Wskazania ekspertów mówią o utrzymaniu obecnego poziomu; głównym czynnikiem wpływającym na decyzję ma być inflacja.
Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział ostatnio zwiększanie udziału złota w polskich rezerwach walutowych. Z jego wypowiedzi wynika, że obniżki stóp procentowych nie nadejdą zbyt szybko. Kiedy możemy się tego spodziewać?
Pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest już za nami. Prognozy analityków były różne. Kamil Pastor z PKO BP twierdził na łamach PAP, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Podobnego zdania byli ekonomiści banku Santander. Teraz już wiemy, że ten scenariusz się nie sprawdził.
Kolejna decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych zbliża się wielkimi krokami. Każda decyzja może mieć znaczny wpływ na raty kredytów, toteż kredytobiorcy z niecierpliwością czekają na najbliższe posiedzenie Rady. Eksperci przewidują, co RPP może w tej sprawie zdecydować.
Złe informacje dla wszystkich spłacających pożyczki. Jakie będą raty kredytów w 2024 roku? NBP zapowiedziało plany dotyczące stóp procentowych. Jest źle, a może być jeszcze gorzej.
W czwartek odbyła się kolejna konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Dzień wcześniej miało z kolei miejsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym utrzymano stopy procentowe na obecnym poziomie.
Na spotkaniu z mieszkańcami Pajęczna w woj. łódzkim, prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat przyszłego obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Odniósł się także do tego, co spowodowało tak wysoką inflację.
Prezes NBP Adam Glapiński przekazał na dzisiejszej konferencji, że w grudniu oczekuje spadku inflacji do poziomu 6 proc. Zdradził również, że jest przyzwyczajony do bardzo skromnego poziomu życia.
Na środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zapadła decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie. Analitycy zaczynają już wyczekiwać jesieni, gdy decyzje korzystne dla Polaków zapadną przed wyborami.Spełniły się również przewidywania ekspertów przed środowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Główna stopa procentowa wciąż wynosi 6,75 proc, zmianie nie ulegną również raty kredytów o zmiennej stopie.Zaskoczenia nie ma, jednak o ciekawej sytuacji wśród ekonomistów pisze Business Insider. Według analityków PKO Research, najciekawiej ma być w marcu.
Według ekspertów, na wtorkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian. Tym samym ma nie być powtórki działań amerykańskiego Fed i Europejskiego Banku Centralnego.Od września główna stopa wynosi 6,75 proc. Eksperci od października uznają, że Rada - choć oficjalnie nie zakończyła cyklu podwyżek - jest obecnie w trybie “wait and see”.
We wrześniu, podczas posiedzenia, członkowie Rady Polityki Pieniężnej postanowili podnieść stopy procentowe o 25 pb. Prezes NBP Adam Glapiński zabrał głos w sprawie podwyżek.