Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Prezes Glapiński zabrał głos ws. inflacji. Oto najnowsze prognozy NBP
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.12.2023 18:36

Prezes Glapiński zabrał głos ws. inflacji. Oto najnowsze prognozy NBP

Adam-Glapinski-NBP
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

W czwartek 7 grudnia odbyła się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. Nie tylko podsumował on, jak ostatnio przebiegała inflacja w naszym kraju, ale przedstawił też, co będzie się działo z cenami w ciągu kolejnych kwartałów. Złożył również ważną deklarację dotyczącą nowego rządu.

Inflacja w Polsce. Prezes Glapiński podsumowuje

Inflacja w listopadzie wyniosła 6,6 proc., niemal trzy razy mniej od niechlubnego rekordu z lutego br. – wówczas ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 18,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. “Duża część ekonomistów, analityków, a szczególnie dziennikarzy ekonomicznych uważała, że to niemożliwe, a projekcja NBP to przewidywała” – zaznaczył prezes Adam Glapiński.

Przypomnijmy, że wczoraj Rada Polityki Pieniężnej przedstawiła ostatnią w tym roku decyzję dot. stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów postanowiła pozostawić je na dotychczasowym poziomie, co oznacza, że stopa referencyjna wynosi aktualnie 5,75 proc. Tak jak ostatnio RPP argumentowała ten krok niepewnością co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej państwa oraz jej wpływu na inflację. Ekonomiści z mBanku oraz PKO BP uważają, że przynajmniej do marca RPP wstrzyma się z jakimikolwiek decyzjami w zakresie stóp procentowych.

To może być rewolucyjna zmiana. Chodzi o prawa jazdy seniorów Biedronka wydała rekordową kwotę na prezenty dla pracowników. Wiadomo, co dostali

Co dalej z inflacją? Oto prognozy NBP

Zdaniem prezesa Glapińskiego inflacja w kolejnych kwartałach będzie dalej spadać. Na jej intensywne wygaszanie wpływ ma niska dynamika aktywności gospodarczej, delikatny wzrost PKB, wcześniejsze silne zacieśnienie polityki pieniężnej, schłodzenie akcji kredytowej. Cel inflacyjny powinien zostać osiągnięty w ciągu dwóch lat – chodzi o dojście do poziomu 2,5 proc., +/- 1 pkt proc.

Adam Glapiński zadeklarował współpracę z nowym rządem

“Narodowy Bank Polski współpracował, współpracuje i będzie współpracował. Wspominałem, że tak samo byśmy współpracowali z rządem pana Zandberga, z rządem pana Mentzena – żeby tak pokazać różne bieguny. Z każdym rządem będziemy współpracować dobrze, tak jak z poprzednim” – przekazał prezes NBP i zapewnił o pełnej współpracy z nowym ministrem finansów. Podkreślił też, że niezależność NBP jest unormowana w Konstytucji RP, ustawie oraz traktatach europejskich.