BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych. Przewidywania ekonomistów

6 Lutego 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Według ekspertów, na wtorkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian. Tym samym ma nie być powtórki działań amerykańskiego Fed i Europejskiego Banku Centralnego.

Od września główna stopa wynosi 6,75 proc. Eksperci od października uznają, że Rada - choć oficjalnie nie zakończyła cyklu podwyżek - jest obecnie w trybie “wait and see”.

Zastanawiająca sytuacja i oczekiwania rynku

Jak podaje portal forsal.pl za ekonomistami Santander Bank Polska, RPP oczekuje na sygnały z gospodarki dotyczące tendencji wzrostu gospodarczego i inflacji, które są bardziej wiarygodne. Dodatkowo, gospodarka hamuje wolniej niż zakładano.

Nieoczekiwana sytuacja na rynku surowców i energii związana ze spadkiem cen również jest istotnym czynnikiem. Z drugiej strony, konsumpcja jest na bardzo niskim poziomie, a realne płace spadły.

Dodatkowo, stabilizacja stóp procentowych, hamowanie inflacji i spadające WIRON oraz WIBOR powodują, że rynki zaczynają się zastanawiać nad możliwym terminem pierwszych obniżek stóp. Według forsal.pl, kontrakty forward rate agreement zakładają obniżkę przed końcem września br.

RPP nie działa jak zagranica

Działania RPP stoją w opozycji do banków światowych, które podnoszą stopy procentowe pomimo spadającej inflacji. Chociażby w USA rośnie zaniepokojenie związane z możliwą recesją - i to pomimo lepszej sytuacji na rynku pracy niż zapowiadano.

Jak podaje forsal.pl, Fed podniósł oprocentowanie o 0,25 pp - znajduje się ono w przedziale 4,5-4,75 proc. W Wielkiej Brytani główna stopa po podwyżkach wynosi 4 proc., zaś w strefie euro podstawowa stopa wynosi 3,25 proc

Tagi:

NBPStopy procentowe

Podobne artykuły

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Zmiany w podatku od najmu mieszkań. Niektórzy będą mogli zapłacić niższy podatek
Czytaj więcej >

Finanse

Od marca wiele matek dostanie 1588 zł miesięcznie. Wyjaśniamy jakie są warunki otrzymania świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Ekspert: „Konieczność wprowadzenia 13. i 14. emerytury to dowód na to, że system ubezpieczeń społecznych w Polsce już zbankrutował”
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]