Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Obniżki stóp procentowych nie wrócą przed wiosną? Adam Glapiński nie pozostawił wątpliwości
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.11.2023 09:21

Obniżki stóp procentowych nie wrócą przed wiosną? Adam Glapiński nie pozostawił wątpliwości

Adam Glapiński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział ostatnio zwiększanie udziału złota w polskich rezerwach walutowych. Z jego wypowiedzi wynika, że obniżki stóp procentowych nie nadejdą zbyt szybko. Kiedy możemy się tego spodziewać?

Adam Glapiński trafi przed Trybunał Stanu?

Jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje o rzekomych planach postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Głośno było o sporze prezesa NBP z Pawłem Muchą, który zarzucił Glapińskiemu niewykonywanie obowiązków oraz skrytykował sposób współdziałania organów banku centralnego. Mucha mówił między innymi o tym, że kopie protokołów posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej nie są udostępniane części członków zarządu NBP. 

Książki z czasów PRL warte tysiące złotych. Możesz nie wiedzieć, że je posiadasz

Udział złota w polskich rezerwach walutowych

Podczas konferencji Adama Glapińskiego zapowiedziano, że NBP dalej planuje aktywnie kupować złoto. - Nie ukrywam, że czasami za posiadane dewizy – euro czy dolary – kupujemy złoto. Zarząd podjął taką decyzję i dokonujemy intensywnych zakupów złota, zmasowanych, np. w sierpniu chyba 57 ton. Chcemy dojść do 20 proc. rezerw w złocie, bo czasy są niespokojne i agencje ratingowe i handel międzynarodowy patrzy, ile rezerw złota ma dany bank - mówił prezes banku centralnego.

Prezes NBP o obniżkach stóp procentowych

Adam Glapiński podczas konferencji wspomniał także o inflacji oraz o stopach procentowych. - Inflacja spadnie do celu, czyli poniżej 3,5 proc. pod koniec 2025 roku. Jednak teraz, czyli do końca tego roku jej spadek się zatrzyma, a może nawet zobaczymy jej wzrost. Do tego po wyborach pojawiła się spora niepewność co do dalszej polityki fiskalnej rządu, bo zmieni się rząd. Stąd też przestrzeń do obniżek stóp procentowych znacznie się zmniejszyła - mówił prezes NBP. Z jego słów możemy wywnioskować, że obniżek stóp procentowych nie należy spodziewać się przed marcem.