Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kolejne posiedzenie RPP. Co ze stopami procentowymi?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.12.2023 14:26

Kolejne posiedzenie RPP. Co ze stopami procentowymi?

Narodowy Bank Polski
BiznesINFO

Początek grudnia oznacza kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podjęta zostanie na nim decyzja dotycząca stóp procentowych. Wskazania ekspertów mówią o utrzymaniu obecnego poziomu; głównym czynnikiem wpływającym na decyzję ma być inflacja.

Comiesięczne posiedzenie RPP

Na początku każdego miesiąca Rada Polityki Pieniężnej zbiera się na posiedzenie. Jedną z decyzji podejmowanych na każdym posiedzeniu, a najbardziej interesującą Polaków, jest poziom stóp procentowych.

Poprzednie posiedzenie z początku listopada przyniosło zaskoczenie. Jak przypomina portal superbiz.se.pl, prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP mówił o niepewności w kontekście prawdopodobnego rządu, który mają sformować Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica. Wtedy stopy procentowe nie uległy zmianie.

Nowa funkcja mObywatel. Można oszczędzić sporo pieniędzy

Posiedzenie RPP. Inflacja głównym czynnikiem spadków?

Głównym czynnikiem, który ma brać pod uwagę Rada Polityki Pieniężnej w kontekście wysokości stóp, jest poziom inflacji. Co prawda spadki cen są kontynuowane - listopadowy wskaźnik wyniósł 6,5 proc. rdr - jednak w porównaniu z październikiem Główny Urząd Statystyczny zanotował wzrost o 0,7 proc.

Wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce mają również wydarzenia na świecie. W tym kontekście jednak nie pomaga recesja, jaka ma miejsce w Niemczech, oraz rozwijający się konflikt na Bliskim Wschodzie.

Posiedzenie RPP. Czy stopy pójdą w dół?

W takiej sytuacji dosłownej niepewności, przewidywania ekspertów są jednoznaczne. Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie 5,75 proc. Takiej decyzji, zdaniem analityka Cinkciarz.pl Bartosza Sawickiego cytowanego przez superbiz.se.pl, spodziewa się również rynek.

źródło: superbiz.se.pl