Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Najnowsze dane GUS o inflacji. Prognozy były inne
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.11.2023 18:42

Najnowsze dane GUS o inflacji. Prognozy były inne

rodzina w sklepie
Pixabay/Vika Glitter

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek 30 listopada najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Dla wielu osób mogą być one sporym zaskoczeniem, bo nieco różnią się od przewidywań ekspertów.

Przewidywania ekspertów dotyczące inflacji w listopadzie

Specjaliści prognozowali, że w listopadzie inflacja może wzrosnąć z 6,6 procent do 6,7 procent. Jako przyczynę przedstawiano wzrost cen paliw. - W listopadzie ceny paliw na stacjach rosły; teraz wprawdzie nastąpiła ich stabilizacja, ale ogólnie rzecz biorąc w listopadzie, w porównaniu do października, będziemy mieć spory wzrost; szacuję, że ponad 4-procentowy. To więc będzie miało wpływ na odczyt inflacji w ujęciu miesięcznym - przekazała Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

Właśnie się zaczęło. Dino przygotowało dla klientów wyjątkową ofertę

Dane GUS dotyczące inflacji

Okazuje się, że te przewidywania się nie sprawdziły i inflacja w listopadzie nieznacznie spadła. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że wyniosła 6,5 procent rok do roku. Odczyt za październik natomiast wyniósł 6,6 procent. GUS przekazał, że w listopadzie ceny żywności i napoi wzrosły o 7,2 proc., nośniki energii podrożały o 7,9 proc, a paliwa potaniały o 5,7 proc. 

Co z cenami w grudniu?

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że w grudniu inflacja wzrośnie mniej więcej do poziomu 7 proc. - Będzie to efekt silniejszego wzrostu cen energii. Ze względu na rosnące koszty ogrzewania, ich dynamika ponownie będzie dwucyfrowa. To jednak chwilowe. Zamrożenie cen energii oznacza niewielkie zmiany w pierwszym półroczu 2024 - przekazano w komentarzu dotyczącym najnowszych danych GUS.

Tagi: Inflacja GUS