BiznesINFO.pl > Finanse > Andrzej Glapiński o stopach procentowych. To jeszcze nie koniec podwyżek
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 09.09.2022 14:59

Andrzej Glapiński o stopach procentowych. To jeszcze nie koniec podwyżek

Adam Glapiński
East News

We wrześniu, podczas posiedzenia, członkowie Rady Polityki Pieniężnej postanowili podnieść stopy procentowe o 25 pb. Prezes NBP Adam Glapiński zabrał głos w sprawie podwyżek.

Podwyżki stóp procentowych

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o kolejne 25 pb. Tym samym główna stopa procentowa osiągnęła poziom 6,75 procent -  to najwyższy poziom od przełomu lat 2002 i 2003.  

Podczas konferencji prasowej prezes NBP podkreślił, że przez ostatnie kwartały Rada podnosiła stopy procentowe ze względu na wysoką inflację. Sytuacja w gospodarce jest nadal bardzo korzystna, ale widzimy coraz więcej sygnałów wyraźnego spowolnienia aktywności, powiedział prezes Glapiński. 

Glapiński zaznaczył, że mimo spadku PKB w drugim kwartale nie mamy do czynienia ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego.  

Jego zdaniem słowo kryzys jest w mediach nadużywane, ponieważ objawami kryzysu są wysoka stopa bezrobocia (20 procent) oraz deflacja. Kryzysu nie ma- powiedział.

Zapytany o planowane podwyżki procentowe zaznaczył, że RPP nie sygnalizuje jeszcze końca cyklu podwyżek. Według niego w październiku rozważana będzie albo podwyżka o 0,25 pkt. proc., albo utrzymanie stóp bez zmian.

Inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 roku wyniosła 16,1 procent. To najwyższy poziom od marca 1997 roku, kiedy inflacja wyniosła 16,6 procent. 

"W najbliższych miesiącach inflacja pozostanie wysoka, choć powinna się nieco obniżać" - przewiduje prezes. "Głównie ze względu na spadek rocznej dynamiki cen energii. To jest czynnik niezależny od NBP, rządu i naszej gospodarki" - wskazywał.

Źródło: Bankier.pl