BiznesINFO.pl
Banknoty 200 zł

biznesinfo

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd ogłosił swoje plany wobec pomocy dla kredytobiorców. Minister rozwoju Waldemar Buda powiedział w środę, że wakacji kredytowych Polacy mogą spodziewać się już tego lata. Rząd planuje także zastąpić wskaźnik WIBOR, ale znalezienie odpowiedniego rozwiązania zajmie już nieco więcej czasu.

Minister Buda wskazał, że wakacje kredytowe najprawdopodobniej będą dostępne dla polskich rodzin już latem. Ma być to związane ze zwiększeniem wydatków rodzin w tym okresie oraz zmniejszeniem obrotów firm, przywołuje słowa ministra PAP.

Ustawa o pomocy kredytobiorcom już szykowana

Szef resortu rozwoju mówił, że już niedługo ma pojawić się specjalna ustawa o wsparciu dla kredytobiorców. Fakt, że rząd chciałby przeprocedować nowe przepisy już do najbliższego lata powoduje, że trzeba się spieszyć z jej konstrukcją.

Z słów ministra wynika jednak, że ustawa procedowana będzie nie w trybie pilnym, lecz w trybie normalnej legislacji.

Pomoc dla kredytobiorców zaproponowana przez rząd

Rząd na swoich stronach internetowych zaproponował 5 filarów pomocy dla kredytobiorców:

1. filar dotyczy właśnie "wakacji kredytowych". Rząd na wsparcie chce wyszykować ok. 3 mld zł rocznie. Kredytobiorcy posiadający zobowiązania w złotówkach będą mogli liczyć na obniżenie kosztów obsługi kredytu o 1/3 w 2022 r. i 2023 r. W celu skorzystania z pomocy będzie należało złożyć odpowiedni wniosek.

2. filar dotyczy pomocy przy spłacie kredytu dla rodzin, które wpadną w większe finansowe tarapaty. Rząd proponuje pomoc w spłacie kredytu, która będzie polegała na dokładaniu do zobowiązania rodziny 2 tys. zł miesięcznie przez okres trzech lat. Łącznie można więc liczyć na 72 tys. zł pożyczki zwrotnej od rządu, z czego do 22 tys. zł może zostać umorzone.

3. filar będzie związany z zamianą wskaźnika WIBOR na korzystniejszy dla kredytobiorców. Rząd założył, że nowy wskaźnik zostanie wypracowany do 1 stycznia 2023 r. przy współpracy rządu z bankami. Jeśli jednak rząd nie dogada się z bankami, opracuje własny wskaźnik, informuje w środę Buda.

4. filar polegać ma na stworzeniu Funduszu Pomocy, który ma zapewnić większą stabilność sektora bankowego i odpowiadać na ewentualne jego problemy. Fundusz zostanie zasilony pieniędzmi banków, a zgromadzona kwota ma wynosić 3,5 mld zł.

Tagi:

kredyty hipoteczne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Planujesz wakacje w USA? Kup dolary tak, żeby skorzystać na transakcji

Czytaj więcej >

Finanse

Polacy masowo zmieniają sposób rozliczeń z fiskusem. MF przekazało dane

Czytaj więcej >

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >
Pieniądze w portfelu

Finanse

Płaca minimalna szykowana do potężnego wzrostu. Rząd zapowiada dwa terminy waloryzacji

Czytaj więcej >