BiznesINFO.pl
Banknoty 200 zł

biznesinfo

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rząd ogłosił swoje plany wobec pomocy dla kredytobiorców. Minister rozwoju Waldemar Buda powiedział w środę, że wakacji kredytowych Polacy mogą spodziewać się już tego lata. Rząd planuje także zastąpić wskaźnik WIBOR, ale znalezienie odpowiedniego rozwiązania zajmie już nieco więcej czasu.

Minister Buda wskazał, że wakacje kredytowe najprawdopodobniej będą dostępne dla polskich rodzin już latem. Ma być to związane ze zwiększeniem wydatków rodzin w tym okresie oraz zmniejszeniem obrotów firm, przywołuje słowa ministra PAP.

Ustawa o pomocy kredytobiorcom już szykowana

Szef resortu rozwoju mówił, że już niedługo ma pojawić się specjalna ustawa o wsparciu dla kredytobiorców. Fakt, że rząd chciałby przeprocedować nowe przepisy już do najbliższego lata powoduje, że trzeba się spieszyć z jej konstrukcją.

Z słów ministra wynika jednak, że ustawa procedowana będzie nie w trybie pilnym, lecz w trybie normalnej legislacji.

Pomoc dla kredytobiorców zaproponowana przez rząd

Rząd na swoich stronach internetowych zaproponował 5 filarów pomocy dla kredytobiorców:

1. filar dotyczy właśnie "wakacji kredytowych". Rząd na wsparcie chce wyszykować ok. 3 mld zł rocznie. Kredytobiorcy posiadający zobowiązania w złotówkach będą mogli liczyć na obniżenie kosztów obsługi kredytu o 1/3 w 2022 r. i 2023 r. W celu skorzystania z pomocy będzie należało złożyć odpowiedni wniosek.

2. filar dotyczy pomocy przy spłacie kredytu dla rodzin, które wpadną w większe finansowe tarapaty. Rząd proponuje pomoc w spłacie kredytu, która będzie polegała na dokładaniu do zobowiązania rodziny 2 tys. zł miesięcznie przez okres trzech lat. Łącznie można więc liczyć na 72 tys. zł pożyczki zwrotnej od rządu, z czego do 22 tys. zł może zostać umorzone.

3. filar będzie związany z zamianą wskaźnika WIBOR na korzystniejszy dla kredytobiorców. Rząd założył, że nowy wskaźnik zostanie wypracowany do 1 stycznia 2023 r. przy współpracy rządu z bankami. Jeśli jednak rząd nie dogada się z bankami, opracuje własny wskaźnik, informuje w środę Buda.

4. filar polegać ma na stworzeniu Funduszu Pomocy, który ma zapewnić większą stabilność sektora bankowego i odpowiadać na ewentualne jego problemy. Fundusz zostanie zasilony pieniędzmi banków, a zgromadzona kwota ma wynosić 3,5 mld zł.

Tagi:

kredyty hipoteczne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków

Finanse

Możesz dostać nawet 1340 zł dodatku do emerytury za urodzenie dzieci

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Wiceminister wyjaśnia jakie są szanse na dobrowolny ZUS w Polsce

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Finanse

Jak wysoką emeryturę będzie miał król disco polo Zenek Martyniuk, a jaką Maryla Rodowicz

Czytaj więcej >
Kredyty do zwrotu

Finanse

Raty kredytów wzrosną już za kilka tygodni, przewidują eksperci

Czytaj więcej >

Finanse

1300 zł miesięcznie. Średnio tyle kosztuje nas utrzymanie mieszkania

Czytaj więcej >

Finanse

Ważny komunikat dla przedsiębiorców: za niezłożenie tej deklaracji zapłacą ZUS-owi karę w wys. 5 tys. zł

Czytaj więcej >