Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.03.2023 15:50

Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy

Pieniądze na stole
BiznesInfo

Już niedługo zostanie wycofany wskaźnik WIBOR. Zastąpić go mają nowe wskaźniki WIRON. Zmiany odczuje cały sektor finansowy, nie tylko kredytobiorcy.

Nadchodzi WIRON

Zmiany związane są z trwającą reformą wskaźników referencyjnych. Ma ona zostać sfinalizowana do końca 2025 roku według zapowiedzi Narodowej Grupy Roboczej.

Jak podaje Onet, pierwsze kredyty, których oprocentowanie będzie oparte na następcach wycofywanego wskaźnika WIBOR, mają się pojawić w II półroczu 2023 roku. Całkowite przejście z WIBOR w umowach ma nastąpić do końca przyszłego roku.

Nowym wskaźnikiem jest WIRON. Wskaźnik ten odzwierciedla koszt pieniądza i opisuje stopę oprocentowania transakcji w danym dniu.

Większa zmienność nowego wskaźnika

Z informacji Onetu wynika jednak, że w odróżnieniu od WIBOR, WIRON opiera się na transakcjach depozytowych. Zawierają je podmioty przekazujące dane z dużymi przedsiębiorstwami lub instytucjami finansowymi, podczas gdy WIBOR analizował dane tylko z rynku międzybankowego.

Kolejnym ważnym czynnikiem odróżniającym nowy wskaźnik od starego jest fakt, iż WIRON jest bardziej zmienny niż jego poprzednik. Zmienność nowego wskaźnika potrafi obecnie wynieść nawet 1 proc. Odczyty dla kredytobiorców mają być jednak wygładzane poprzez zastosowanie stopy składanej.

Dane z przeszłości zamiast szacunków przyszłościowych

Inną ważną różnicą jest to, iż WIRON analizuje odczyty z ostatnich miesięcy. WIBOR opierał się z kolei na oczekiwanych kosztach w przyszłych miesiącach. Jak przekazuje portal Onet, efekt tej zmiany jest taki, że WIRON wolniej reaguje na zmiany stóp niż WIBOR.

Jednym z ważnych elementów jest również fakt, że zastosowanie WIRON w kredytach niekoniecznie przełoży się na niższe ceny kredytów. Jak wynika z doniesień Onetu, wiele zależy bowiem od decyzji banków dot. marż i konkurencji. Nie jest wykluczone, że ewentualne podwyżki marż w celu rekompensaty z ubytku oprocentowania będą ostrożniejsze.