Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Banki będą zwracać pieniądze z opłat za czekanie na wpis do księgi wieczystej. Sejm przyjął poprawki
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 07.08.2022 13:22

Banki będą zwracać pieniądze z opłat za czekanie na wpis do księgi wieczystej. Sejm przyjął poprawki

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
Biznes info

W piątek Sejm głosował za poprawkami do ustawy o kredycie hipotecznym. Tym samym banki zostały zobowiązane do zwrotu opłaty pobieranej od kredytobiorców do czasu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Zmiany w ustawie o kredycie hipotecznym zostały zaproponowane przez rząd jeszcze w lipcu. Przyjęta przez Sejm z rzadko spotykaną jednomyślnością, w Senacie zyskała dwie poprawki, z którymi wróciła 5 sierpnia do Sejmu, który na propozycję senatorów przystał. Podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który wprowadzi ją w życie jest więc właściwie już tylko formalnością.

Banki będą zwracały pieniądze za czekanie

Kredytobiorcy, którzy czekają na wpis nieruchomości do księgi wieczystej, na którą zaciągnęli kredyt, są zmuszani do dodatkowych opłat przez cały czas, kiedy wpis nie jest dokonany. Mowa tu o opłatach w granicach kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od raty kredytu.

Procedura wpisania nieruchomości do księgi wieczystej często trwa kilka miesięcy, w niektórych miastach powyżej roku. W konsekwencji kredytobiorcy zmuszeni są do wysokiej i tak raty płacić jeszcze bankowi dodatkowe zobowiązanie.

Pobieranie opłaty za wpis do księgi wieczystej banki uzasadniają dodatkowym ubezpieczeniem ryzyka kredytowego. Olbrzymia większość nieruchomości nie ma jednak przeciwwskazań do utworzenia księgi wieczystej, problemem jest jedynie przeciągająca się w sądzie procedura. Z tego powodu banki powinny oddawać klientom naliczone opłaty w momencie ustanowienia księgi, mówi cytowany przez money.pl wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Senat rozszerza poprawki

Zaproponowana przez rząd i przegłosowana przez Sejm zmiana, trafiła do Senatu, który rozszerzył ustawę w taki sposób, aby zwrot przysługiwał również kredytobiorcom, którzy już zaciągnęli kredyt hipoteczny, a jeszcze czekają na wpis do księgi wieczystej.

W myśl ustawy banki będą miały 60 dni na zwrot pieniędzy klientom od momentu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej.

Ustawa wejdzie w życie po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy.