BiznesINFO.pl
pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion

Biznes info

Banki będą zwracać pieniądze z opłat za czekanie na wpis do księgi wieczystej. Sejm przyjął poprawki

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W piątek Sejm głosował za poprawkami do ustawy o kredycie hipotecznym. Tym samym banki zostały zobowiązane do zwrotu opłaty pobieranej od kredytobiorców do czasu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Zmiany w ustawie o kredycie hipotecznym zostały zaproponowane przez rząd jeszcze w lipcu. Przyjęta przez Sejm z rzadko spotykaną jednomyślnością, w Senacie zyskała dwie poprawki, z którymi wróciła 5 sierpnia do Sejmu, który na propozycję senatorów przystał. Podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który wprowadzi ją w życie jest więc właściwie już tylko formalnością.

Banki będą zwracały pieniądze za czekanie

Kredytobiorcy, którzy czekają na wpis nieruchomości do księgi wieczystej, na którą zaciągnęli kredyt, są zmuszani do dodatkowych opłat przez cały czas, kiedy wpis nie jest dokonany. Mowa tu o opłatach w granicach kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od raty kredytu.

Procedura wpisania nieruchomości do księgi wieczystej często trwa kilka miesięcy, w niektórych miastach powyżej roku. W konsekwencji kredytobiorcy zmuszeni są do wysokiej i tak raty płacić jeszcze bankowi dodatkowe zobowiązanie.

Pobieranie opłaty za wpis do księgi wieczystej banki uzasadniają dodatkowym ubezpieczeniem ryzyka kredytowego. Olbrzymia większość nieruchomości nie ma jednak przeciwwskazań do utworzenia księgi wieczystej, problemem jest jedynie przeciągająca się w sądzie procedura. Z tego powodu banki powinny oddawać klientom naliczone opłaty w momencie ustanowienia księgi, mówi cytowany przez money.pl wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Senat rozszerza poprawki

Zaproponowana przez rząd i przegłosowana przez Sejm zmiana, trafiła do Senatu, który rozszerzył ustawę w taki sposób, aby zwrot przysługiwał również kredytobiorcom, którzy już zaciągnęli kredyt hipoteczny, a jeszcze czekają na wpis do księgi wieczystej.

W myśl ustawy banki będą miały 60 dni na zwrot pieniędzy klientom od momentu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej.

Ustawa wejdzie w życie po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy.

Tagi:

kredyt hipotecznykredyty hipoteczne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >