Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kredyty Hipoteczne

Kredyty Hipoteczne

Hipoteka
03.11.2020 01:00 Czy bank może zabrać mój dom? Hipoteka - co to jest i na czym polega

Z pojęciem hipoteki spotkał się każdy, kto chciał zakupić mieszkanie na kredyt. Najprościej mówiąc jest to przeniesienie części praw do domu czy mieszkania na bank. Jakie są to prawa i z czym wiążą się dla osoby kupującej nieruchomość na kredyt? Wyjaśniamy wszystkie pojęcia związane z hipoteką. Planujesz zakup mieszkania na kredyt? Koniecznie zapoznaj się z naszym kompendium.

Raty kredytów górę
28.10.2020 01:00 Listopad będzie czarnym miesiącem dla frankowiczów. Mogą zapłacić najwyższą ratę w historii

Coraz słabsza złotówka spędza sen z powiek osobom posiadającym kredyty we frankach szwajcarskich. Jak wskazują eksperci z Expandera, tegoroczny listopad może zaowocować najwyższą w historii ratą. Frankowicze nie mają powodów do radości.

Kredyty do zwrotu
25.08.2020 02:00 Spłaciłeś kredyt we frankach? Tobie też może należeć się zwrot pieniędzy

Kredyt spłacony? Nie szkodzi, nadal możesz ubiegać się o zwrot roszczeń od banku. Sprawdzamy kto nie powinien odpuszczać i może ubiegać się o pokaźne zwroty od bankowych instytucji. Okazuje się bowiem, że całkowita spłata kredytu nie oznacza zamknięcia drogi do pozwania banku. Jeżeli czujesz się pokrzywdzony przez swój bank, w którym spłaciłeś kredyt we frankach, podpowiadamy co możesz zrobić.

Frankowicze wygrywają z mBankiem
16.07.2020 02:00 Frankowicze mogą świętować. Bank wycofał apelację

Frankowicze mogą w końcu strzelać korkami od szampana. A ten chłodził się 10 lat - tyle trwał przed sądem spór między nimi a mBankiem. Bank w końcu dał za wygraną i wycofał apelację w sprawie wyroku, który dotyczy aż 1247 osób. Chodzi o decyzję, która zapadła w lipcu 2013 roku w sprawie odszkodowań za zawyżone oprocentowanie rat kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim. Zostało to oficjalnie potwierdzone przez mBank w specjalnym komunikacie.

Frankowicze wygrywają z bankiem
13.07.2020 02:00 Dobra wiadomość dla frankowiczów. Małżeństwo wygrało w sądzie z Getin Bankiem

Frankowicze coraz częściej dochodzą swoich praw przed sądami. A te w dużej mierze przyglądają się umowom jakie były zawierane z bankami i wyrokują na korzyść kredytobiorców. Tym razem warszawski sąd zarządził w sprawie jaka podzieliła frankowiczów i Getin Bank.

biznes-info-640x433
16.08.2019 02:00 NBP może mocno zamieszać w portfelach milionów Polaków, wszystko przez inflację

Inflacja zaczyna rosnąć i wielu analityków zaczyna obawiać się, że w końcu jej poziom przestanie być możliwy do kontrolowania. Składa się na to wiele czynników. Wzrost cen jest spowodowany trudną sytuacją na rynku żywności. Największe znaczenie miał tutaj pomór świń i jego wpływ na ceny mięsa a także susza, która zdziesiątkowała plony. Na utrzymanie odpowiedniego poziomu iflancji nie ma też dobrego wpływu nagłe rozbudowanie świadczeń socjalnych. Efektem tego jest wpływ dużej ilości pieniądza na rynek w krótkim czasie, a co za tym idzie znaczny wzrost cen produktów i usług.

biznes-info-640x433
25.06.2019 02:00 Unia może wymusić zmianę 2 milionów umów kredytowych z bankami

WIBOR i LIBOR, za sprawą unijnego rozporządzenia w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne (tzw. Rozporządzenie BMR), mają zostać zreformowane do końca 2021 r.Komisja Europejska wykazała, że wskaźniki te są podatne na manipulacje i przygotowała przepisy, które mają sprawić, że będą bardziej przejrzyste i uczciwe. Zmiany spowodują, że od 1 stycznia 2020 r. nie będzie już można stosować w nowo zawieranych umowach wskaźników, które nie będą autoryzowane przez unijne instytucje finansowe. Po 2021 roku zaś LIBOR lub WIBOR mogą zniknąć lub zostać zastąpione przez inne wskaźniki.Wówczas zaś do zmiany będzie ok. 2 mln umów o kredyt mieszkaniowy, z tego złotowe to 74,6 proc., we franku szwajcarskim 20,9 proc., a w euro – 4,2 proc.Choć zdaniem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na razie nie grozi nam taki scenariusz, to nie oznacza, że banki nie muszą się do niego przygotować. Umowy zawarte po 1 stycznia 2018 r. muszą wskazywać plan działania na wypadek zaprzestania opracowywania LIBOR bądź WIBOR.Zgodnie z art. 28 ust. 2 BMR, banki, które stosują wskaźnik referencyjny, sporządzają na piśmie rzetelne plany działania, które podjęłyby na wypadek zaprzestania opracowywania danego wskaźnika referencyjnego, tzw. plany awaryjne, co więcej - uwzględniają je w umowach z klientami. - Przepis ten ma zastosowanie do umów, które znalazły się w obiegu prawnym po 1 stycznia 2018 r., tj. po dacie rozpoczęcia stosowania przepisów BMR - tłumaczy Michał Kruszka, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.„Rynek skoncentrował się na dyskusjach odnośnie nowej stawki. Tymczasem kwestia sposobu jej implementacji w dotychczasowych umowach nie powinna być pozostawiana na drugim planie. Brak pojawienia się ustawowych rozwiązań może doprowadzić do paniki i chaosu na rynku, do czego nie wolno dopuścić” – uważa Wojciech Kapica, współkierujący departamentem prawa rynków finansowych kancelarii SMM Legal.Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/unia-moze-wymusic-zmiane-2-milionow-umow-kredytowych-z-bankami,435706.htmlŹródło informacji: Centrum Prasowe PAP

  • 1
  • 2