przerwany banknot NBP
elektroda
Autor Kasper Starużyk - 16 Sierpnia 2019

NBP może mocno zamieszać w portfelach milionów Polaków, wszystko przez inflację

Inflacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Jeśli nadal będzie rosła NBP musi poważnie zastanowić się nad podwyżką stóp procentowych. To oznacza złe wiadomości dla kredytobiorców, ale może zahamować dalszy wzrost cen. Choć prezes Glapiński jest przeciwnikiem korekty stóp procentowych RPP może przechylić się do ich podwyżki.

Inflacja zaczyna rosnąć i wielu analityków zaczyna obawiać się, że w końcu jej poziom przestanie być możliwy do kontrolowania. Składa się na to wiele czynników. Wzrost cen jest spowodowany trudną sytuacją na rynku żywności. Największe znaczenie miał tutaj pomór świń i jego wpływ na ceny mięsa a także susza, która zdziesiątkowała plony. Na utrzymanie odpowiedniego poziomu iflancji nie ma też dobrego wpływu nagłe rozbudowanie świadczeń socjalnych. Efektem tego jest wpływ dużej ilości pieniądza na rynek w krótkim czasie, a co za tym idzie znaczny wzrost cen produktów i usług.

NBP może podwyższyć stopy procentowe, ale nie musi

Szum w świecie ekonomistów wywołał wywiad Glapińskiego, ktorego udzielił na łamach miesięcznika "bank". Prezes banku centralnego powiedział w nim: Gdyby koniunktura w Polsce silnie się osłabiła, w ślad za ewentualnym głębszym spowolnieniem w strefie euro, to nie jest wykluczone, że trzeba będzie myśleć o luzowaniu polityki pieniężnej NBP - te słowa zacytowane przez money.pl można rozumieć jako skłonność do obniżki stóp procentowych mimo, że rynkowi bardziej potrzebna może być ich podwyżka w najbliższym czasie.

Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rząduNawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rząduCzytaj dalej

Dlaczego podwyżka stóp? W przypadku takiego rozwiązania więcej pieniędzy trafiło by do depozytów bankowych, co znaczy, że nie znajdowałyby się w obiegu. To z kolei oznacza fizycznie mniejszą ilość pieniądza w gospodarce. W takich przypadkach ceny nie powinny zatem nadal rosnąć. Podwyżka stóp procentowych nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, bowiem oznacza ona podwyżkę WIBORu. W związku z tym posiadacze kredytów hipotecznych muszą liczyć się z podwyżkami rat kredytów. Wyższe raty dotkną przede wszystkim tych, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytów w polskiej walucie dlatego, że korekta stóp procentowych wpływa bezpośrednio na złotówkę.

RPP raczej będzie za podwyżką stóp

Chociaż sam prezes banku jest bardziej skłonny do stosowania ujemnych stóp procentowych, co znaczy, że ustalonych na poziomach mniejszych od inflacji, to ostateczną decyzję podejmie Rada Polityki Pieniężnej, gdzie znajduje się 10 członków (w tym prezes NBP). Jeśli 6 z nich zadecyduje o podwyżce, NBP będzie musiał ją wprowadzić.

Swoją chęć podwyżki stóp oświadczyli już Kamil Zubelewicz, Eugeniusz Gatnar oraz Jerzy Osiatyński, o czym informuje money.pl. W przypadku przekonania większej ilości członków Glapiński nie będzie miał wyboru. Jeżeli NBP będzie miał problem ze spełnieniem celu inflacyjnego (utrzymywanie inflacji w okolicach 2,5% rocznie), to decyzja o podwyżkach stóp może być konieczna.

Raty znowu w górę. Koszmar frankowiczów się spełniłRaty znowu w górę. Koszmar frankowiczów się spełniłCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Prezent ślubny czekał na otwarcie aż 9 lat. Młoda para nie spodziewała się tego, co znajdzie w środku
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News