BiznesINFO.pl
Frankowicze wygrywają z bankiem

Obraz moritz320 z Pixabay

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Małżeństwo wygrało w sądzie z Getin Bankiem

13 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Frankowicze górą! Głośna sprawa zakończyła się zwycięstwem kredytobiorców. Getin Bank będzie musiał oddać olbrzymie pieniądze. Sprawę rozpatrywał sąd w Warszawie.

Frankowicze coraz częściej dochodzą swoich praw przed sądami. A te w dużej mierze przyglądają się umowom jakie były zawierane z bankami i wyrokują na korzyść kredytobiorców. Tym razem warszawski sąd zarządził w sprawie jaka podzieliła frankowiczów i Getin Bank.

Frankowicze wygrywają z bankiem

Warszawski Sąd Okręgowy wskazał, że to frankowicze mieli rację w sporze z Getin Bankiem. Chodzi o kredyt, który został zaciągnięty w 2007 roku. Jak podaje portal Money, małżeństwo pożyczyło od banku 2 miliony złotych. Jednak w 2017 roku, gdy kurs szwajcarskiej waluty mocno poszybował w górę, do zapłaty mieli już 4,2 miliona złotych. Kredytobiorcy mieli ogromny problem ze spłatą swoich zobowiązań, bank postanowił wypowiedzieć im umowę. Roszczenia banku wobec byłych klientów, łącznie z odsetkami, przekroczyły 5 milionów złotych.

Sąd oddalił powództwo Getin Banku, w uzasadnieniu podał, że umowa kredytu zawierała klauzule niedozwolone i tym samym jest po prostu nieważna. Klauzule dotyczyły sposobu przeliczania rat z franka szwajcarskiego na polską walutę. Jak podaje Money, najpewniej bank będzie składał od wyroku, który nie jest prawomocny, apelację. Mimo wszystko jest to ogromna nadzieja dla wszystkich, którzy zadłużyli się w szwajcarskim franku. Jak pokazują doniesienia z wokand nie jest to pierwszy wyrok, który całkowicie odrzuca wnioski banków, w ostatnim czasie mówimy o kolejnych pozytywnych dla klientów decyzjach banków.

Ogromną zasługę w ochronie praw polskich frankowiczów ma Unia Europejska. Po koniec zeszłego roku Trybunał Sprawiedliwości wydał korzystny dla frankowiczów wyrok, który stał się precedensem. Lawina została wywołana. Wkrótce po wyroku TSUE polski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie utrzymane w profrankowiczowym tonie. Jak podaje Money.pl, od chwili publikacji wyroku TSU na biurko Rzecznika Finansowego posypały się setki spraw frankowiczów. Klienci nie kryją swojego poirytowania zachowaniem banków i coraz rzadziej myślą o ugodowym załatwieniu sprawy. Kilka dni temu pisaliśmy także o tym, że Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zakłada pozew zbiorowy przeciwko państwu polskiemu.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >