BiznesINFO.pl
Banki obniżka NBP

Unsplash.com Nick Pampoukidis

Złe wieści dla klientów polskich banków. Poczują konsekwencje decyzji NBP

2 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Banki zareagowały na decyzję NBP w wyniku której wielu Polaków będzie wściekłych. Obniżenie stóp procentowych wpłynęły na wysokość oprocentowania depozytów, oraz marże kredytów.

Banki dostosowały się do stóp procentowych NBP, wiadomo co to oznacza dla klientów

Banki komercyjne, w wyniku obniżenia stóp procentowych, znacznie zmniejszyły oprocentowanie na depozytach. Jak podaje Interia Biznes, w czerwcu średnie oprocentowanie depozytów terminowych dla gospodarstw domowych, wyniosło 0,45 proc. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała z depozytami firmowymi, które wynosiły 0,1 proc. (w ośmiu krajach UE były wyższe).

W efekcie wiele osób trzymających pieniądze na lokatach, zamiast zarabiać, traciło. Zysk z depozytu był minimalny, nie mógł pokryć nawet wzrostu inflacji, a to niejedyne straty, na jakie byli narażeni klienci. Banki za lokatę pobierają również opłaty. Często zysk z lokaty nie był w stanie jej pokryć i klienci musieli dopłacać.

Stracili na tym nie tylko klienci, ale również same banki. Jak pisze Interia Biznes, odnotowano znaczny odpływ środków z depozytów terminowych, w zamian za to odnotowano spory wpływ na rachunki bieżące, które nie są oprocentowane. Klienci woleli trzymać pieniądze na "zwykłym" koncie niż na lokacie, która przynosiła wątpliwe korzyści. 

Zmienią się warunki kredytów

Klienci mogą spodziewać się również znacznie gorszych warunków kredytów. Choć nastąpił spadek oprocentowania, banki zdecydowały się na wyrównanie sobie strat w inny sposób. Wzrosły marże w kredytach hipotecznych, nie tylko w celu odrobienia strat, ale także ze względu na wzrost ryzyka niewypłacalności klientów (co jest związane z kolei z kryzysem). Zwiększyły się także wymagania dotyczące wkładu własnego. 

Na wiosnę, wraz z wybuchem pandemii, spadło zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi. Sytuacja w kwietniu i maju była dla banków dramatyczna, bo spadek wyniósł od 45 do 60 proc. względem ubiegłego roku. Z kolei w lipcu udzielono ich o 28 proc. mniej, więc sytuacja się nieznacznie poprawiła. 

Według Interii Biznes, wzrosły obawy o dostępność kredytów dla przedsiębiorców, którzy są grupą ryzyka w trakcie pandemii koronawirusa. Biuro Informacji Kredytowej podało, że w lipcu banki udzieliły mikroprzedsiębiorstwom o 37 proc. pożyczek mniej niż w ubiegłym roku. Od stycznia do lipca, najmniejsze firmy pożyczyły ok. 9,2 mld zł.

<

Tagi:

NBPlokatakredyty hipotecznekredyt hipotecznykredyt

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu &quot;Świat na Kołach&quot;. Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, gł&oacute;wnie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli tego nie dopilnujesz, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

Czytaj więcej >
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >