Kredyt ze zmienną stopą może być ryzykowny
pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Października 2019

Kredyt sprawi ci przykrą niespodziankę. Wzrost rat jest nieunikniony

Kredyt może być coraz droższy. Większość udzielanych kredytów mieszkaniowych jest udzielana na zmiennym oprocentowaniu. A klienci niekoniecznie są świadomi ryzyka, jakie się wiąże ze zmienną stopą procentową - podaje portal Bankier.pl.

Kredyt hipoteczny nadal chętnie brany

Kredyt mieszkaniowy jest teraz bardzo popularny. Rynek przeżywa złote czasy, sprzedaż kredytów hipotecznych cały czas rośnie. Jak podaje portal bankier.pl, wynika to z rekordowo niskich stóp procentowych, które dodatkowo są w ostatnich latach bardzo stabilne. Oprocentowanie kredytów hipotecznych zależy od wskaźników WIBOR.

Osoby, które biorą teraz kredyt mieszkaniowy po raz pierwszy raczej nie pamiętają czasów, kiedy stawki stały na znacznie wyższym poziomie. Działa to na korzyść banków, które udzielają coraz więcej kredytów swoim klientom. Konsumenci ulegają wrażeniu, że kredyty są teraz bardzo tanie i że aktualny poziom raty raczej nie ulegnie zmianie. Co jest nieprawdą, gdyż w przyszłości może się podnieść i to drastycznie.

Klienci nie mają wiedzy

Niedawno ukazało się październikowe wydanie “Monitora Bankowego” publikowanego przez Związek Banków Polskich. Zostały tam zaprezentowane wyniki badania, które zostały przeprowadzone wśród pracowników banków, pytanych o ocenę świadomości ryzyka stopy procentowej wśród konsumentów. Aż 32 procent ankietowanych stwierdziło, że osoby biorące kredyt mają niską lub bardzo niską świadomość potencjalnego wzrostu stóp procentowych i rat zobowiązań mieszkaniowych. Podobne wyniki otrzymano w takim samym badaniu w zeszłym roku. Wychodzi na to, że bankowcy nadal uważają, że klienci są nieświadomi możliwych konsekwencji.

Dużo kontrowersji budzi w środowisku bankowym kredyt ze stałym oprocentowaniem. 57 procent badanych uważa, że banki nie powinny bardziej promować kredytów hipotecznych ze stałą ratą (w tym 14 procent zdecydowanie się sprzeciwia, a 43 procent raczej). 42 procent respondentów uważa inaczej - ich zdaniem oferowanie konsumentom kredytów ze stałą ratą to dobry pomysł.

KNF za stałym oprocentowaniem

Warto przypomnieć, że organy państwowe naciskają na banki, by sprzedawały właśnie kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową. Szczególnie zabiega o to Komisja Nadzoru Finansowego. Jak podaje portal bankier.pl, oferowane aktualnie na rynku kredyty tego rodzaju nie chronią konsumentów w pełni przed zmianami oprocentowania i wysokości raty. Okres, przez który obowiązuje stała stopa procentowa jest ograniczony, zazwyczaj wynosi 5 lat, a nie wszystkie banki oferują możliwość ponownego przejścia na stałą ratę.

Ryzyko stopy procentowej może mieć bardzo przykre skutki. Konsumenci, którzy decydują się aktualnie na kredyt mieszkaniowy, to w chwili znacznego wzrostu stóp będą zmuszeni do radzenia sobie z szybko rosnącym obciążeniem budżetu. A wzrost stawek będzie można liczyć w tysiącach.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News