BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Kredyt sprawi ci przykrą niespodziankę. Wzrost rat jest nieunikniony

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kredyt hipoteczny nadal chętnie brany

Kredyt mieszkaniowy jest teraz bardzo popularny. Rynek przeżywa złote czasy, sprzedaż kredytów hipotecznych cały czas rośnie. Jak podaje portal bankier.pl, wynika to z rekordowo niskich stóp procentowych, które dodatkowo są w ostatnich latach bardzo stabilne. Oprocentowanie kredytów hipotecznych zależy od wskaźników WIBOR.

Osoby, które biorą teraz kredyt mieszkaniowy po raz pierwszy raczej nie pamiętają czasów, kiedy stawki stały na znacznie wyższym poziomie. Działa to na korzyść banków, które udzielają coraz więcej kredytów swoim klientom. Konsumenci ulegają wrażeniu, że kredyty są teraz bardzo tanie i że aktualny poziom raty raczej nie ulegnie zmianie. Co jest nieprawdą, gdyż w przyszłości może się podnieść i to drastycznie. 

Klienci nie mają wiedzy

Niedawno ukazało się październikowe wydanie “Monitora Bankowego” publikowanego przez Związek Banków Polskich. Zostały tam zaprezentowane wyniki badania, które zostały przeprowadzone wśród pracowników banków, pytanych o ocenę świadomości ryzyka stopy procentowej wśród konsumentów. Aż 32 procent ankietowanych stwierdziło, że osoby biorące kredyt mają niską lub bardzo niską świadomość potencjalnego wzrostu stóp procentowych i rat zobowiązań mieszkaniowych. Podobne wyniki otrzymano w takim samym badaniu w zeszłym roku. Wychodzi na to, że bankowcy nadal uważają, że klienci są nieświadomi możliwych konsekwencji.

Dużo kontrowersji budzi w środowisku bankowym kredyt ze stałym oprocentowaniem. 57 procent badanych uważa, że banki nie powinny bardziej promować kredytów hipotecznych ze stałą ratą (w tym 14 procent zdecydowanie się sprzeciwia, a 43 procent raczej). 42 procent respondentów uważa inaczej - ich zdaniem oferowanie konsumentom kredytów ze stałą ratą to dobry pomysł.

KNF za stałym oprocentowaniem

Warto przypomnieć, że organy państwowe naciskają na banki, by sprzedawały właśnie kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową. Szczególnie zabiega o to Komisja Nadzoru Finansowego. Jak podaje portal bankier.pl, oferowane aktualnie na rynku kredyty tego rodzaju nie chronią konsumentów w pełni przed zmianami oprocentowania i wysokości raty. Okres, przez który obowiązuje stała stopa procentowa  jest ograniczony, zazwyczaj wynosi 5 lat, a nie wszystkie banki oferują możliwość ponownego przejścia na stałą ratę.

Ryzyko stopy procentowej może mieć bardzo przykre skutki. Konsumenci, którzy decydują się aktualnie na kredyt mieszkaniowy, to w chwili znacznego wzrostu stóp będą zmuszeni do radzenia sobie z szybko rosnącym obciążeniem budżetu. A wzrost stawek będzie można liczyć w tysiącach.

Tagi:

kredyty hipotecznekredyt hipotecznykredyt

Podobne artykuły

Polska i Świat

Polska Fundacja Narodowa zapłaciła ponad milion zł YouTuberowi z USA za filmik promujący Polskę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]