BiznesINFO.pl
Kredyty do zwrotu

Obraz moritz320 z Pixabay

Spłaciłeś kredyt we frankach? Tobie też może należeć się zwrot pieniędzy

25 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Kredyt we frankach już dawno spłacony, masa nerwów zszargana, ale zacisnąłeś zęby i mimo rosnących rat uczciwie oddawałeś bankowi pieniądze? Nawet po spłacie kredytu możesz liczyć na zwrot pieniędzy. Kto może wnieść roszczenie wobec banku?

Kredyt spłacony? Nie szkodzi, nadal możesz ubiegać się o zwrot roszczeń od banku. Sprawdzamy kto nie powinien odpuszczać i może ubiegać się o pokaźne zwroty od bankowych instytucji. Okazuje się bowiem, że całkowita spłata kredytu nie oznacza zamknięcia drogi do pozwania banku. Jeżeli czujesz się pokrzywdzony przez swój bank, w którym spłaciłeś kredyt we frankach, podpowiadamy co możesz zrobić.

Kredyt spłacony, ale to nie koniec drogi

Aż 10 lat od spłaty ostatniej raty kredytu mają klienci, którzy czują się poszkodowani przez bank na wniesienie pozwu. Chodzi o stosowane przez kredytodawców niezgodne z prawem klauzule abuzywne. Jak wskazuje portal Interia, okres przedawnienia w takich sprawach to wspomniane już 10 lat, a warto wiedzieć, że każda rata przedawnia się osobno. Co możemy, gdy nasz prawnik zauważy niezgodny z prawem zapis w umowie, ale kredyt został już spłacony? Postępowanie jest takie samo jak wobec frankowiczów, którzy wciąż spłacają swoje raty. Mamy pełne prawo do wniesienia sprawy o stwierdzenie nieważności umowy. Co dalej?

Umowa kredytowa uznana za nieważną traktowana jest tak jakby nie doszło nigdy do jej podpisania. W efekcie kredytobiorca musi oddać bankowi tylko to, co pożyczył - bez dodatkowych prowizji i odsetek. Jeżeli sąd uzna, że spłacony przez nas kredyt został zawarty na podstawie niezgodnej z prawem umowy i prawomocnym wyrokiem określi ją jako niebyłą, wówczas bank będzie zobowiązany do zwrotu pobranych od nas wszystkich opłat dodatkowych - ubezpieczeń, prowizji, odsetek, opłat manipulacyjnych.

Portal Interia wskazuje, że wysokość roszczenia kredytobiorcy jest uzależniona od naprawdę wielu czynników. Wpływ na wartość naszego pozwu będzie miał fakt dokonywania nadpłat w spłacie, kurs walutowy, okres kredytowania czy wartość umowy uznanej za nieważną. Sąd podczas rozpatrywania wniosku o unieważnienie kredytu przyjrzy się szeregowi czynników, ale najistotniejsza jest weryfikacja, czy umowa zawiera klauzule abuzywne. 

<

Tagi:

Frank Szwajcarskikredyty hipotecznekredyt hipotecznykredyt

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >