BiznesINFO.pl
EN 01517428 0024

East News

Wakacje kredytowe już pewne. Jest podpis prezydenta

14 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Po podwyżkach stóp procentowych osoby, które zaciągnęły kredyt, znalazły się w trudnej sytuacji. Rządowa pomoc w postaci wakacji kredytowych ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużenia. 

Wakacje kredytowe, propozycja rządu

Wakacje kredytowe pozwalają na odroczenie spłat rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres. Warunki skorzystania uzależnione są od oferty banku, przeważnie wynoszą od 1 do 3 miesięcy i przyznawane są osobom, które dotychczas regularnie płaciły raty. 

Rząd proponuje zawieszenie spłaty kredytu na 4 miesiące w 2022 roku oraz 4 w 2023. Ponadto ta opcja ma być całkowicie darmowa, bank wydłuży okres kredytowania, ale nie naliczy przy tym odsetek. Jedyną opłatą w tym czasie będą koszty ubezpieczenia kredytu.

Można zawiesić tylko jeden kredyt w jednym banku. Co ważne, z wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy, którzy mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.  

Aby skorzystać z wakacji kredytowych należy wysłać wniosek do banku, z którym zawarliśmy umowę kredytową. We wniosku należy zawrzeć informację o okresie zawieszenia spłaty oraz oświadczenie, że dotyczy on nieruchomości użytkowanej dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Jak podaje “Fakt”, trzeba też umieścić klauzulę “Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Zawieszenie spłaty kredytu nastąpi w dniu dostarczenia wniosku do banku. bank będzie miał 21 dni na potwierdzenie otrzymania pisma.

Przedłużenie działania tarcz antyinflacyjnych

W ustawie zawarto także zapisy dotyczące wydłużenia działania tarcz antyinflacyjnych do końca października bieżącego roku. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie skutkom rosnących cen.

 W ramach tarcz obniżony jest VAT na paliwo ( z 23 % na 8 %), stawka VAT na prąd i ciepło do 5 %, obowiązuje także stawka zerowa na gaz, podstawowe produkty żywnościowe oraz wybrane środki produkcji rolniczej. 

 Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. 

Tagi:

kredyty hipoteczneAndrzej Duda

Magdalena MadońAutor

Magdalena Madoń

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Ceny energii elektrycznej wzrosną nawet o 100 %. Prognozy na 2023 rok

Czytaj więcej >

Finanse

Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie

Czytaj więcej >

Finanse

Na czternastą emeryturę trzeba poczekać. ZUS wyjaśnia

Czytaj więcej >

Finanse

Zmiany w podatku od deszczu. Zapłaci go więcej osób

Czytaj więcej >

Finanse

Do Sejmu weszła nowa ustawa. Pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy kredytobiorcom na wpisie do księgi wieczystej

Czytaj więcej >

Finanse

Aż 12 banków zapowiedziało weekendowe przerwy. Klienci będą mieli masę trudności

Czytaj więcej >