BiznesINFO.pl
EN 01517428 0024

East News

Wakacje kredytowe już pewne. Jest podpis prezydenta

14 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Po podwyżkach stóp procentowych osoby, które zaciągnęły kredyt, znalazły się w trudnej sytuacji. Rządowa pomoc w postaci wakacji kredytowych ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużenia. 

Wakacje kredytowe, propozycja rządu

Wakacje kredytowe pozwalają na odroczenie spłat rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres. Warunki skorzystania uzależnione są od oferty banku, przeważnie wynoszą od 1 do 3 miesięcy i przyznawane są osobom, które dotychczas regularnie płaciły raty. 

Rząd proponuje zawieszenie spłaty kredytu na 4 miesiące w 2022 roku oraz 4 w 2023. Ponadto ta opcja ma być całkowicie darmowa, bank wydłuży okres kredytowania, ale nie naliczy przy tym odsetek. Jedyną opłatą w tym czasie będą koszty ubezpieczenia kredytu.

Można zawiesić tylko jeden kredyt w jednym banku. Co ważne, z wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy, którzy mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.  

Aby skorzystać z wakacji kredytowych należy wysłać wniosek do banku, z którym zawarliśmy umowę kredytową. We wniosku należy zawrzeć informację o okresie zawieszenia spłaty oraz oświadczenie, że dotyczy on nieruchomości użytkowanej dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Jak podaje “Fakt”, trzeba też umieścić klauzulę “Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Zawieszenie spłaty kredytu nastąpi w dniu dostarczenia wniosku do banku. bank będzie miał 21 dni na potwierdzenie otrzymania pisma.

Przedłużenie działania tarcz antyinflacyjnych

W ustawie zawarto także zapisy dotyczące wydłużenia działania tarcz antyinflacyjnych do końca października bieżącego roku. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie skutkom rosnących cen.

 W ramach tarcz obniżony jest VAT na paliwo ( z 23 % na 8 %), stawka VAT na prąd i ciepło do 5 %, obowiązuje także stawka zerowa na gaz, podstawowe produkty żywnościowe oraz wybrane środki produkcji rolniczej. 

 Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. 

Tagi:

kredyty hipoteczneAndrzej Duda

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >