biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Banki pozywają swoich klientów. Pozwów będzie coraz więcej
Joanna Leja
Joanna Leja 29.10.2021 02:00

Banki pozywają swoich klientów. Pozwów będzie coraz więcej

Banki pozywają swoich klientów. Pozwów będzie coraz więcej
Biznesinfo

Jak pisze piątkowa "Rzeczpospolita" banki pozywają frankowiczów. Domagają się od klientów spłaty kapitału i opłaty za korzystanie z niego. Zdaniem ekspertów takich spraw będzie przybywać.

Kredytodawcy coraz częściej pozywają klientów kwestionujących legalność umów hipotek frankowych. Z informacji frankowiczów i kancelarii ich reprezentujących wynika, że kredytodawcy wysyłają już nie tylko wezwania do zapłaty, ale coraz częściej domagają się od klientów kapitału i opłaty za korzystanie z niego.

Jak podaje "Rz" pozwy wysyłane są nawet w przypadkach, gdy nie ma jeszcze prawomocnego wyroku w pierwotnej sprawie. Potwierdzenie zasadności roszczeń o opłatę za kapitał wskazuje stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego opracowane na wniosek Sądu Najwyższego (obie instytucje wskazały, że bankom należy się wynagrodzenie za udostępnienie klientom kapitału).

Coraz więcej banków chce procesu

Pozwy wysyła Banku BPH, Raiffeisen, zapowiedziało je również Millennium - donosi "Rzeczpospolita".

Natomiast Getin Noble Bank – według informacji klientów – na razie wzywa do zapłaty, domagając się tylko zwrotu kapitału - wskazuje dziennik.

– Już teraz lub niebawem wszystkie banki frankowe będą musiały podjąć podobne kroki – mówi cytowany przez "Rz" bankowiec, chcący zachować anonimowość.

Dziennik zaznacza, że na razie nie jest to masowe działanie. "Dla banków to swego rodzaju test, ale najprawdopodobniej pozwów przeciwko klientom będzie przybywać z biegiem czasu i zbliżaniem się momentu przedawnienia" - czytamy.

Dodaje, że niektórzy sędziowie zaczynają twierdzić, że już od momentu, gdy klient pierwszy raz zakwestionował umowę, np. składając reklamację (a nie od momentu złożenia przezeń pozwu).

"Rzeczpospolita" słusznie zwraca uwagę, że roszczenia banków przedawniają się po trzech latach, ale nie ma stuprocentowej pewności, od kiedy okres ten należy liczyć.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Wittchen
Problemy finansowe dotknęły popularną markę. Zamknie część sklepów w Polsce
Płatność kartą
Drogie zakupy pod lupą UE. Po przekroczeniu tej kwoty kupujący będzie musiał podać PESEL
Bon senioralny
Nowe świadczenie dla seniorów od 2026 r. Sejm dał zielone światło, kryteria są już znane
Awaria banku
Duża awaria w polskim banku. Klienci zgłaszają problemy, nie mają jak płacić
Pieniądze PESEL
Od tej kwoty zażądają PESEL-u na zakupach. UE informuje, padła data
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: