Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Złoty w tarapatach. Takiego kursu polskiej waluty nie było od marca
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 25.09.2020 02:00

Złoty w tarapatach. Takiego kursu polskiej waluty nie było od marca

Kursy walut
Obraz Jerzy Górecki z Pixabay

Ten tydzień nie jest najlepszy dla osób, które mają zobowiązania w obcych walutach. Kursy walut drenują złotówkę. Amerykański dolar tylko w ciągu tygodnia podrożał o 15 groszy, ale więcej trzeba zapłacić także za euro, funty, czy franka szwajcarskiego.

Kursy walut nie napawają optymizmem

Portal Money wskazuje, że osłabienie złotówki to trend globalny. – Rynkowi obserwatorzy podkreślają wzrost niepewności wśród inwestorów, który objawia się ucieczką kapitału do tzw. bezpiecznych przystani. Tracą na tym bardziej ryzykowne waluty, takie jak choćby złoty – czytamy w eksperckim portalu.

Z niepokojem na tabele kursów walut spoglądają osoby posiadające zobowiązania w zagranicznej walucie, szczególnie mowa o frankowiczach. Od początku września kurs franka szwajcarskiego wzrósł o 16 groszy. Eksperci alarmują, że tylko taka podwyżka może spowodować, że średnia wartość raty wzrośnie aż o 4 proc. Dla przykładu, osoba, która do tej pory płaciła 800 zł miesięcznego kredytu walutowego we frankach, może wkrótce dostać wezwanie do zapłaty raty na kwotę 832 zł. Wydaje się to niewiele, natomiast jeżeli wahania kursów będą utrzymywały się dłuższy czas, wówczas wartość raty może wzrosnąć znacznie.

Jak kształtują się waluty dzisiaj? 

1 EUR = 4,5272 PLN1 USD = 3,8833 PLN1 CHF = 4,1998 PLN1 GBP = 4,9467 PLN