Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Znany polski bank na skraju upadku. Pieniądze mogą przepaść
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.05.2023 18:21

Znany polski bank na skraju upadku. Pieniądze mogą przepaść

bankomat
Domena publiczna

Frankowicze którzy wzięli kredyty w Getin Noble Banku muszą się śpieszyć. Jak wynika z medialnych doniesień, sytuacja banku jest zła - i jeżeli klienci chcą unieważnienia umów, to muszą to zrobić jak najszybciej.

Zła sytuacja Getin Banku

Sądy masowo unieważniają umowy kredytowe we frankach szwajcarskich. Kwestia dotyczy czterech banków: PKO BP, Banku Millenium, mBanku i Getin Noble Banku.

Z informacji portalu Strefa Biznesu wynika, że w odróżnieniu od innych banków w najgorszej sytuacji jest Getin Noble Bank. Kredyty we frankach stanowią bowiem 23 proc. wszystkich pożyczek udzielonych przez bank.

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć

Na skraju bankructwa

Takie okoliczności sprawiły, że Getin Noble Bank jest na skraju upadłości. Ze słów bydgoskiego adwokata Rafała Przybyszewskiego dla portalu Strefa Biznesu wynika, że ogłoszenie tego faktu może nastąpić lada dzień.

Co to oznacza dla klientów mających kredyty we frankach? Według Przybyszewskiego muszą jak najszybciej od ogłoszenia upadłości przez bank złożyć oświadczenie o potrąceniu należności. Będą na to mieli 30 dni.

Pieniądze mogą przepaść

Jak podaje Strefa Biznesu, sytuacja jest na tyle zła, że część osób nie odzyska swoich pieniędzy które stanowią nadpłaty kredytów we frankach. Konieczne będzie złożenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

Jak powiedział w rozmowie ze Strefą Biznesu Rafał Przybyszewski, jeżeli klienci zastanawiają się nad dalszą spłatą kredytu w Getin Noble Banku - powinni jak najszybciej dochodzić unieważnienia umowy w sądzie. Jest to jedyna droga na prawne uwolnienie się od kredytu - samowolne wstrzymanie wpłat zakończyć się może wpisaniem na listę dłużników.

Strefa Biznesu zaznacza także, że 15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok ws. bezumownego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku kredytów we frankach. Spodziewanym orzeczeniem ma być zakwestionowanie prawa banków do wynagrodzenia.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty