Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy euro z 2002 roku jest ważne? Zapewne wciąż masz je w szufladzie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 10.01.2021 01:00

Czy euro z 2002 roku jest ważne? Zapewne wciąż masz je w szufladzie

Czy euro z 2002 roku jest ważne?
pixabay/PhotoMIX-Company

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za rok minie 20 lat od wprowadzenia euro,

  • W 2013 roku wyemitowano nową serię banknotów,

  • Czy euro z 2002 roku jest ważne

Prawie 20 lat wspólnej waluty. Czy euro z 2002 roku jest ważne?

Waluta euro została wprowadzona do obiegu 1 stycznia 2002 roku w formie gotówkowej (trzy lata wcześniej została wprowadzona w formie bezgotówkowej). Początkowo obowiązywała w dwunastu krajach członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Portugalia i Włochy) o łącznej liczbie ludności 308 milionów.

W późniejszym okresie euro przyjęły Słowenia, Cypr, Malta, Słowacja, Estonia, a w ostatnich latach również Łotwa i Litwa. Spoza członków Wspólnoty, euro posiadają Monako, San Marino i Watykan.

Wróćmy do pierwszej dwunastki, w której euro zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2002 roku. Tego dnia wprowadzono w tych krajach nowe banknoty i monety, co jak zauważa serwis ebc.europa.eu było największą w dziejach wymianą pieniądza. Obok sektora bankowego wzięły w niej udział firmy konwojujące, placówki detaliczne, operatorzy automatów wrzutowych, a także last but not least mieszkańcy owych państw.

Wymiana dotychczasowych narodowych walut tych państw na euro była operacją na wielką skalę. Okazuje się, że aby uniknąć zatorów w cyklu dystrybucyjnym euro dostarczono do banków i placówek detalicznych już trzy miesiące przed przyjęciem wspólnej waluty, dzięki czemu banknoty i monety euro były powszechnie dostępne już w pierwszych dniach 2002 roku.

Z danych przywołanych przez portal dowiadujemy się, że już 3 stycznia 2002 roku, a więc dwa dni po przyjęciu waluty, aż 96 proc. bankomatów w strefie euro wypłacało nowe banknoty, a 8 stycznia ponad połowa wszystkich transakcji gotówkowych była przeprowadzana w nowej walucie.

W 2013 roku, a więc 11 lat po pojawieniu się pierwszych banknotów euro, wyemitowano ich drugą serię. Drugą serię od pierwszej, jak zauważa serwis pozyczkaportal.pl można odróżnić dzięki znajdującej się na nowych banknotach twarzy mitologicznej Europy (twarz odnajdziemy na pasku hologramowym na awersie banknotów).

Czy euro z 2002 roku jest ważne?

Co w sytuacji, gdy ktoś jest w posiadaniu starych banknotów euro, np. tych z 2002 roku? Uspokajamy, gdyż wszystkie banknoty euro są ważne i normalnie funkcjonują w obiegu. Póki co Europejski Bank Centralny nie ujawnił żadnych planów wycofania z obiegu starych banknotów.

A co jeśli znajdziemy w swoich szufladach stary banknot, ale w nienajlepszym stanie? Uszkodzony banknot euro jak podaje portal, można wymienić w oddziałach banków centralnych, które używają waluty euro. Warunkiem jest jednak, aby banknot miał powyżej 50 proc. pierwotnej powierzchni, lub dało się udowodnić co stało się z większą częścią banknotu. Narodowy Bank Polski nie wymienia bowiem uszkodzonych banknotów euro.

Zapewne liczne grono Polaków jest w posiadaniu waluty euro. A czy przyjdzie taki dzień, gdy owa waluta zastąpi złotówkę? Teoretycznie za sprawą warunków przesądzających o naszym przystąpieniu do Wspólnoty jesteśmy do tego zobowiązani (tak jak np. Czechy, Rumunia, Węgry czy Chorwacja), ale nie obowiązują nas w tym zakresie żadne terminy w związku z czym nie toczy się u nas nawet dyskusja na ten temat. Z powodu braku woli politycznej obecnej ekipy dotyczącej przyjęcia euro, najprawdopodobniej niewiele się zmieni w tej kwestii w ciągu najbliższych lat.

Tagi: euro