BiznesINFO.pl
Kurs euro zalicza spadek

Pikrepo

Kurs euro zaliczył porządny spadek. Ratunek dla złotego?

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Kurs euro do niedawna nie nastrajał zbyt pozytywnie w Polsce. Eksperci zapowiadali, że złotówka będzie pikować, tymczasem naszej walucie w ostatnich dniach udało się umocnić.

Kurs euro i złotówki. Było bardzo źle, ale jest szansa na poprawę

Kurs polskiej waluty wzrósł, korzystając z fali lepszych nastrojów inwestycyjnych na świecie. Jak zaznacza bankier.pl, Polacy będą mogli kupić znacznie taniej walutę Unii Europejskiej. Wartość jednego euro spadła już poniżej 4,60 zł (kurs z ubiegłego tygodnia).

Po godzinie 11 doszło do pogłębienia się spadku kursu euro i złotówki. Według bankier.pl, do 11:23 waluta UE spadła do ceny 4,5678 zł, co było spadkiem o dwa grosze względem poniedziałkowego wieczoru. To znaczna poprawa po trudnej sytuacji z 28 października.

Pod koniec października złotówka zaliczyła rekordowy spadek, kurs euro osiągnął szczyt, co odbiło się na wartości krajowej waluty. Eksperci wskazywali, że to najgorsza sytuacja dla Polski od 11 lat i jeśli tendencje się utrzyma, gospodarka może to mocno odczuć.

Powodem takiej sytuacji był lockdown i pogorszenie przez to koniuktury. Do tego doszło osłabienie Wall Street i giełd europejskich. Z racji, że złotówka jest walutą ryzykowną i pochodzącą z niewielkiego rynku wschodzącego, na spadkach wielkich, tracimy my.

Trudna sytuacja złotówki w październiku

Rankiem 28 października kurs euro przekroczył próg 4,60 zł dwukrotnie, z czego pierwszy był chwilowy, ale drugi już niestety stały. Sytuacja pogorszyła się przed godziną 14, gdy euro kosztowało 4,6350 zł (wzrost o 5 groszy względem ubiegłego dnia).

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Był to najgorszy kurs euro dla Polaków od 2009 roku. Ekonomiści z niepokojem obserwowali sytuację, wskazując, że przekroczenie progu 4,60 zł za 1 euro może doprowadzić do absolutnego, niechlubnego rekordu na poziomie z lutego 2009, gdy wyniósł 4,9237 zł.

Poprawa kursu złotego jest o tyle ciekawa, że niedawno pojawiły się doniesienia o wprowadzeniu lockdownu w Polsce. Szczególnie że jak podaje bankier.pl, na początku pandemii odnotowano najgorszą recesję od prawie 30 lat i spadek kursu złotówki z 4,30 zł za euro do 4,63 zł za euro.

Kurs euro, a inne ważne waluty w złotówkach

W październiku euro traciło także względem dolara amerykańskiego, co wpłynęło także na sytuacje na polskim rynku (wzrost ceny dolara o 6 groszy, dokładnie 3,9493 zł). Podrożał także funt brytyjski o 4 grosze (5,1093 zł) oraz frank szwajcarski (4,3332 zł).

Stąd też obecny spadek euro wpłynął na cenę innych walut w złotówkach. O 4 grosze spadł dolar, obecnie kosztuje 3,9055 zł. Frank szwajcarski jest tańszy o trzy grosze (dokładnie 4,2637 zł). Funt brytyjski jest również tańszy względem poniedziałkowego wieczoru i to o 2,5 grosza (5,0735 zł).

undefined

Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 22.06.20220. Konferencja prasowa minister rodziny, pracy i polityki spolecznej Marleny Malag oraz prezes Zakladu Ubezpieczen Spolecznych Gertrudy Uscinskiej. N/z: Gertruda Uscinska

Finanse

Prezes ZUS chce skończyć z emeryturami groszowymi. Czeka na zmiany w prawie

Czytaj więcej >
Czy typy bukmacherskie pozwalają na zarabianie pieniędzy?

Finanse

Czy typy bukmacherskie pozwalają na zarabianie pieniędzy?

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek

Finanse

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zaprezentowany przez rząd. Będzie mnóstwo pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

Czytaj więcej >
Bukmacherzy w Polsce

Finanse

Bukmacherzy w Polsce

Czytaj więcej >
Zarobki w Polsce

Finanse

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Czytaj więcej >